Zvrat v kauze Čapí hnízdo? Babiš žádá o zastavení trestního stíhání

Obhájce premiéra Andreje Babiše (ANO) obviněného v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo Michael Bartončík dnes podal státnímu zástupci návrh na zastavení Babišova trestního stíhání. Uvedl to server Česká justice. Advokát serveru řekl, že do konce týdne podá návrhy u dalších osob, které zastupuje, tedy manželky Moniky a dcery Adriany Bobekové.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Důvodem pro zastavení trestního stíhání má být podle obhajoby to, že předmětný skutek není trestným činem. Žádost o zastavení trestního stíhání podali podle dřívějších informací zatím dva ze šesti obviněných, podle médií jde o někdejšího manažera koncernu Agrofert Josefa Nenadála a bývalou náměstkyni jihlavského primátora a členku společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou.

Katarína Janisková, advokátka dalšího obviněného, Babišova švagra Martina Herodese, se k tomu, zda její klient také podal návrh na zastavení stíhání, vyjádřit nechtěla. "Mám povinnost mlčenlivosti, nemám právo se vyjadřovat k tomu, jaký návrh jsem podala nebo nepodala (...), každopádně můj klient byl připraven a využil veškerých prostředků, které mu zákon dává k tomu, aby se hájil v trestním řízení," řekla ČTK.

"V informačním systému Městského státního zastupitelství v Praze již evidujeme podání třetího návrhu na zastavení trestního stíhání," uvedl odpoledne mluvčí žalobců Aleš Cimbala s tím, že pokud byly podány další návrhy, mohou v tuto chvíli procházet administrativním zpracováním.

"Potvrzení o jejich podání bude na místě ve chvíli, kdy budou evidovány v informačním systému," dodal mluvčí. Později doplnil, že se počet evidovaných návrhů zvýšil na čtyři.

Policisté navrhli 17. dubna Babiše a další obviněné v kauze Čapí hnízdo obžalovat. Návrh se netýká premiérova syna, který je stíhán samostatně. Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Společnost Farma Čapí hnízdo dříve patřila Agrofertu, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. V roce 2007 se přeměnila na firmu s akciemi na majitele. Další rok získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, než jej kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní firma Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nám také tvrdil, že majitele Čapího hnízda nezná, řekl k…

19.06.2019 13:40 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu ODS a největší opoziční strany, Zbyněk Stanjura okomentoval chystané…

Babiš zamíří do Drážďan na fórum o inovacích, přednese úvodní projev

19.06.2019 13:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) se na počátku příštího týdne zúčastní v Drážďanech Evropského fóra pro…

Evropská minimální mzda pro Čechy? Utopie a ekonomický nesmysl, uvedli pro…

19.06.2019 13:21 Aktualizováno ANKETA - Francouzský prezident Emmanuel Macron opět představil svůj návrh na zavádění jednotné…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 12:13 Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama