Setkání s Babišem pro mě byl kulturní šok, proti převaze se chová servilně, uvedl lidovec Bělobrádek

Bývalý předseda KDU-ČSL a vicepremiér Sobotkovy vlády okomentoval svůj vztah k bývalému kolegovi z vlády Andreji Babišovi (ANO), který byl tehdy rovněž vicepremiérem a ministrem financí. Bělobrádek si s budoucím předsedou vlády již tehdy nerozuměl.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/
doporučujeme

V rozhovoru pro info.cz Bělobrádek uvedl, že Babiš nebyl jeho příznivec. "Moc jsem toho o něm nevěděl a musím říci, že když jsem ho pak poznával, byl to kulturní a společenský šok. Dynamiku v něm nevidím, je pořád stejný. Musím říci, že mě už v ničem dlouhodobě nepřekvapuje. Ze začátku jsem se nestačil divit, co vše je možné, jak je myslitelné se na takové úrovni chovat a jednat," sdělil lidovecký politik.

Bělobrádek rovněž vysvětlil, že příčinou byl Babišův problém s vnímáním kolegiality. "Neporozuměli jsme si proto, že jsem ho bral jako sobě rovného, což ho očividně iritovalo. Podle něj jsem měl být rád, že jsem ve vládě a já neprojevoval ani vděčnost, ani strach. Mám to tak prostě s lidmi nastaveno."

Během svého působení ve vládě však pochopil, jak se s kontroverzním politikem Babišem musí jednat. "Andrej Babiš zná totiž jen dvě kategorie vztahů. Šéf a zaměstnanec. Někteří z jeho okolí říkali otrok a nepřítel. Ale když je někdo silnější než on, umí být velmi servilní. Rozumí síle a převaz," uvedl poslanec KDU-ČSL.

K vládnímu angažmá lidovců se ještě vrátil a rozebral působení tehdejších ministrů strany, kteří se snažili s Babišem vycházet. "Pomluvy vůči Marianovi Jurečkovi nebo Danovi Hermanovi jsou jen jedovatou slinou nenávisti. Po tom, co mu Marian jednou trochu nešikovně vyšel vstříc, z něj opozice dělala Babišova vazala. Ale brzo se ukázalo, že to tak opravdu není. Sám Andrej Babiš pak byl na Mariana velmi rozezlen, že neskákal podle jeho not. Daniel (Hermann) se snažil vyjít s každým, ale taky chápal, že to opravdu má svoje limity. Vodit se nenechal."

Vysvětlil také proč bývalý ministr kultury Daniel Hermann po volbách vyjádřil podporu vstupu KDU-ČSL do vlády s Babišem. "Snažil se ho nejspíš kultivovat. Ale zde platí marnost nad marnost. Asi to už taky pochopil. Ale i členové ODS byli pro koalici s ANO."

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Foldyna zůstává v ČSSD. Na vyloučení se nenašlo dost hlasů

20.09.2019 17:50 Poslanec Jaroslav Foldyna i šéf krajské ústecké ČSSD Miroslav Andrt dnes přestáli hlasování o…

Šik proti Zemanovi? Fiala navrhl schůzku opozičních stran, vyjma SPD

20.09.2019 17:20 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama