Bujará fantazie českého historika? Vondruška demonstrantům počítá nohy

Komentář Radima Červenky - Populární spisovatel historických románu Vlastimil Vondruška rovněž rád prezentuje své názory na politické a společenské dění, které s oblibou srovnává s historickými událostmi. Tentokrát se pustil do protivládních demonstrací a popustil uzdu své fantazii, kdy srovnal události s rekordním množstvím historických událostí.

Na Václavském náměstí se sešly desetitisíce lidí
doporučujeme

Vondruška ve svém komentáři pro MF Dnes začal se svými přirovnáními u Orwellovy Farmy zvířat, kde se vzbouřená zvířata rozlišovala mezi dobrými (čtyřnohými) a zlými (dvounohými) a lehce přeskočil ke komunistické ideologii, která podle něj propagovala chudé nad bohatými. Podle demonstrantů je jejich problém to, že premiér je bohatý a přáli by si premiéra chudého. 

Vondruškovy romány jsou opravdu velmi komerčně úspěšné a tak asi premiér, jehož plat s příplatky se pohybuje kolem dvou set tisíc korun měsíčně, by mohl být z perspektivy dobře vydělávajícího spisovatele ideálem chudoby, za který se demonstruje. Majetek ve svěřenském fondu premiéra Babiše z něho dělá druhého nejbohatšího Čecha, čili se pohybuje ještě trochu v jiné dimenzi. Uvedený majetek však zahrnuje i značné množství veřejných dotací čerpaných z peněz Evropské unie.

Představitelé evropského společenství přišli se zprávou, v níž jsou proti finanční podpoře premiérova kapitálu značné výhrady. Proč by měla EU podporovat jednoho z nejbohatších obyvatel Evropy prostřednictvím peněz vybraných na daních? Nezbývá než souhlasit s Vondruškou, že celá kauza má své složité právní pozadí. Demonstrace požadují její nezávislé vyšetření, jehož není vhodnou garantkou ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se opakovaně vyjadřuje ve prospěch premiéra.

Těmto okolnostem, jak sám uvádí, spisovatel nerozumí a tak si bere na pomoc příklady z historie. Krom zmíněného jsou podle něj pokojné demonstrace na Václavském náměstí a jiných částech Prahy a České republiky srovnatelné s: templáři, Jeronýmem Pražským, Miladou Horákovou, emžskou depeší, Saddámem Husajnem, Rumunskem, půjčkou na dovolenou, rakousko-uherským mainstreamem, papežstvím, Evropou prodchnutou ekologií, starověkým Římem, lidovými soudy nebo excesy typu Me too.

Kdo by to byl řekl, jak široký záběr má český lid protestující na náměstí. Je zajímavé, že spisovatel publikující své úvahy v tisku patřícímu do svěřenského fondu Andreje Babiše, se právě hlasem lidu a jeho selským rozumem opakovaně zaklínal v řadě předchozích textů. Věřit lidové moudrosti nás učí historie. Tentokrát však nás podle spisovatele historických příběhu učí něco zcela opačného, asi podle lidové moudrosti: "koho chleba jídáš, toho píseň zpíváš!"

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vystrčil označil za chybu svá slova o přerozdělení části platů

01.03.2021 12:52 Aktualizováno Za chybu označil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) své nedělní vyjádření, že část platu lidí…

Komunisté zřejmě zruší volební sjezd na konci března

01.03.2021 11:25 Vzhledem k novým opatřením proti šíření koronaviru komunisté zřejmě nebudou čekat na rozhodnutí o…

Zeman: Ti, kdo se nechtějí očkovat, jsou "lehce dementní". Blatného odepsal

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím,…

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 22:01 Aktualizováno V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama