Senát se chystá na Babiše: K auditům vznikne zvláštní komise, pracovat bude půl roku

Komise k vyhodnocení auditů Evropské komise, kterou na popud ODS zřejmě vytvoří Senát, bude mít 12 členů a její práce má trvat půl roku. Bude reagovat na zprávy EK o vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), a o možném střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Jan Horník (STAN)
doporučujeme

V komisi by měli zasednout dva senátoři z každého klubu, návrh na její ustavení, které má ČTK k dispozici, hovoří o ukončení práce komise do 30. ledna 2020.

"Bude to zpráva o tom, jak vidí záležitost Senát," řekl novinářům předseda klubu STAN Jan Horník. Cílem komise podle něj není "něco posuzovat". Podobně se vyjádřil předseda klubu ODS Miloš Vystrčil, její ambicí podle něj nebude "něco vyšetřit".

O významu komise na základě výsledků dřívějších pochybuje předseda klubu senátorů ČSSD Petr Vícha. Před novináři zpochybnil i plánovanou délku práce připravované komise. Uvítal by ráznější usnesení. "Zástupci ČSSD ale v komisi budou," uvedl. "Senátorský klub ANO tuto iniciativu podporuje," řekla novinářům předsedkyně klubu Zdeňka Hamousová s tím, že cílem komise bude hlavně analyzovat dokumenty a vydat zprávu, kterou projedná Senát. Možná se podle ní stane, že posudky přinesou připomínky a návrhy úprav mechanismů kontroly a procesů přerozdělování dotací v příštím programovém období.

"Pokud komise bude ustavena, předpokládám, že součástí komise bude vyslechnutí názorů odpovědných osob," uvedl Vystrčil na dotaz, zda budou chtít senátoři vyslechnout i premiéra a ministra zemědělství. Zdůraznil, že Senát nemá pravomoc někomu účast na jednání komise nařizovat.

Komise, o jejímž zřízení bude horní komora hlasovat ve čtvrtek, by se mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a ministra zemědělství. Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Dělám vše pro odvolání Filipa z prestižní pozice ve Sněmovně, říká pro EZ…

29.05.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR - Zahájila kampaň za jeho odvolání. Pro šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy