Senát se chystá na Babiše: K auditům vznikne zvláštní komise, pracovat bude půl roku

Komise k vyhodnocení auditů Evropské komise, kterou na popud ODS zřejmě vytvoří Senát, bude mít 12 členů a její práce má trvat půl roku. Bude reagovat na zprávy EK o vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), a o možném střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Jan Horník (STAN)
doporučujeme

V komisi by měli zasednout dva senátoři z každého klubu, návrh na její ustavení, které má ČTK k dispozici, hovoří o ukončení práce komise do 30. ledna 2020.

"Bude to zpráva o tom, jak vidí záležitost Senát," řekl novinářům předseda klubu STAN Jan Horník. Cílem komise podle něj není "něco posuzovat". Podobně se vyjádřil předseda klubu ODS Miloš Vystrčil, její ambicí podle něj nebude "něco vyšetřit".

O významu komise na základě výsledků dřívějších pochybuje předseda klubu senátorů ČSSD Petr Vícha. Před novináři zpochybnil i plánovanou délku práce připravované komise. Uvítal by ráznější usnesení. "Zástupci ČSSD ale v komisi budou," uvedl. "Senátorský klub ANO tuto iniciativu podporuje," řekla novinářům předsedkyně klubu Zdeňka Hamousová s tím, že cílem komise bude hlavně analyzovat dokumenty a vydat zprávu, kterou projedná Senát. Možná se podle ní stane, že posudky přinesou připomínky a návrhy úprav mechanismů kontroly a procesů přerozdělování dotací v příštím programovém období.

"Pokud komise bude ustavena, předpokládám, že součástí komise bude vyslechnutí názorů odpovědných osob," uvedl Vystrčil na dotaz, zda budou chtít senátoři vyslechnout i premiéra a ministra zemědělství. Zdůraznil, že Senát nemá pravomoc někomu účast na jednání komise nařizovat.

Komise, o jejímž zřízení bude horní komora hlasovat ve čtvrtek, by se mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a ministra zemědělství. Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi toho mají dost. Svrhnou premiéra? Evropská média propírají protest na…

24.06.2019 10:44 Aktualizováno Podezření vůči premiérovi Andreji Babišovi jsou tak závažná, že by do jejich vyšetření měl přerušit…

Andreje Babiše vypískali na olympiádě mládeže v Liberci + VIDEO

24.06.2019 10:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) prožil krušný víkend. Nejen, že proti němu na Letné demonstrovalo podle…

Ovčáček oznámil vstup do politiky. Setkal se s nezájmem

24.06.2019 10:19 Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana, Jiří Ovčáček, se netají svým negativním postojem k hnutí…

K protestu na Letné se vyjádřili ministři. Toto vzkazují demonstrantům

24.06.2019 10:18 Členové vlády při příchodu na dnešní zasedání kabinetu odmítali, že by byla v Česku ohrožena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama