Podezření kolem Babiše oslabují Česko v EU, soudí Senát. Čunek usnesení ztrhal

Podezření ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) oslabují podle senátorů českou pozici na jednáních Evropské rady, zejména o příštím víceletém unijním rozpočtu. Senát nad tím v dnešním usnesení vyjádřil po debatě o programu červnového zasedání špiček členských zemí v Bruselu znepokojení. Babiš se z jednání horní komory omluvil a na sociálních sítích poté zveřejnil fotografie z dnešní návštěvy Baťova kanálu. Senát pravděpodobně nemá, co na práci, řekl později Babiš novinářům ke kritice ze strany senátorů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Čunek, KDU-ČSL
doporučujeme

S návrhem usnesení přišel evropský výbor, podle svého předsedy Václava Hampla (KDU-ČSL) nebyl v této věci jednotný. Od některých členů podle něho zaznívalo, že Senát by neměl vyjadřovat právní soud, jiní členové ale poukazovali na to, že jde o politický problém a Senát by se měl k situaci vyjádřit. Na plénu pro návrh hlasovalo 53 ze 72 přítomných senátorů, sedm jich bylo proti.

"Problém střetu zájmů je problém pana premiéra, nikoli naší republiky. Česká republika má problém právě kvůli premiérovi," uvedl Tomáš Goláň (SEN21). Jeho kolega z klubu Lukáš Wagenknecht varoval před tím, že pokud by se premiérův střet zájmů, jak se o něm píše v předběžných auditech Evropské komise, potvrdil, hrozilo by to, že veškerá Babišova jednání o novém rozpočtovém rámci unie by mohla být zneplatněna.

Senátor ODS Raduan Nwelati (ODS) soudí, že nikdo nemůže mít pocit, že je pozice Česka v souvislosti s Babišovou situací silnější, oslabuje ji i jen podezření. Podle Mikuláše Beka z klubu STAN měl být návrh usnesení ostřejší. "Formulace je korektní, nesnaží se dělat soudce, jen konstatuje fakt," podotkl.

Proti návrhu vystupoval Jiří Čunek (KDU-ČSL), podle kterého by se domácí problémy měly řešit doma. Návrh označil za sebemrskačství, diskutuje se podle něho ve skutečnosti o domácím politickém poli. "Každý se snaží vyhrát tu domácí politiku na tom, že způsobí, řekněme, mnohdy faul celé České republice," uvedl.

"Jsou to jenom politické projevy. Senát je samozřejmě tradičně proti vládě," reagoval na usnesení senátorů Babiš. "Je to jenom pokračování té atmosféry, která je tady vyvolávána některými politiky a některými aktivistickými novináři," prohlásil na dnešní tiskové konferenci při návštěvě Zlínského a Jihomoravského kraje.

Ve čtvrtek bude horní komora hlasovat o zřízení komise k vyhodnocení evropských auditů, které upozorňují na možný střet zájmů premiéra a ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle návrhu prověrky má Babiš stále vliv na svou bývalou skupinu Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici se k rozpočtovým plánům EU staví kladně i kriticky

27.05.2020 17:31 Rozporuplné názory mají na plány Evropské komise (EK) české politické strany. Piráti či TOP 09…

Černý den pro ČT, politický handl. Po volbě nových členů rady zní ostrá…

27.05.2020 17:14 Poslanci ODS považují výsledek dnešní volby členů Rady České televize (ČT) za ohrožení svobody a…

Mynář dostal za zabijačku pokutu 1300 korun. Prase nebylo registrované

27.05.2020 17:13 Aktualizováno Zabijačka prasete u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku v…

Zeman se setkal s náčelníky generálního štábu, jednali o modernizace armády

27.05.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal náčelníka generálního štábu Aleše Opatu a pět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy