Restart rusko-amerických vztahů? V Praze se uskutečnilo průlomové jednání

Za start nových kontaktů mezi Ruskem a USA v otázkách strategické stability označil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov své jednání s náměstkyní ministra zahraničí USA pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Andreou Thompsonovou, které se dnes uskutečnilo v Praze. Rjabkov podle agentury TASS řekl ruským novinářům, že během konzultací sice nebyl dohodnut harmonogram budoucích kontaktů, ale sám fakt, že se jednání konalo, je pozitivní.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vlajka USA
doporučujeme

Rozhovor byl prvním jednáním obou stran o kontrole zbrojení od doby, kdy nejprve Washington, a po něm i Moskva oznámily záměr vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Nejasný je i osud smlouvy START o omezení strategických zbraní, která má vypršet v roce 2021. Z porušování odzbrojovacích dohod se Rusko i USA vzájemně obviňují.

Rjabkov dnes prohlásil, že "v přístupu obou stran k prakticky všem otázkám kontroly zbrojení přetrvávají závažné a velmi hluboké rozpory". Kontakt s Thompsonovou ale podle něho nebyl jednorázový, další jednání budou pokračovat.

Thompsonová, která má za sebou kariéru ve vysokých funkcích americké vojenské rozvědky, se v minulých dnech v Praze zúčastnila mezinárodní konference Pražského institutu strategických studií. Na twitteru dnes napsala, že jednání z Rjabkovem, letos už čtvrté, bylo upřímné a týkalo se "priorit národní bezpečnosti USA a otázek strategické bezpečnosti, o nichž by USA chtěly s Ruskem vést konstruktivnější dialog".

Rjabkov řekl, že ruská strana do pražského jednání žádné větší naděje nevkládala. "Označil bych toto jednání za startovní. Nejde totiž už jen o jednorázovou záležitost, budou následovat další kontakty. Nemůžeme dopustit, aby se architektura kontroly zbrojení postupně rozpadala," řekl ruský diplomat.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace zneuznaných lidí na Letné? Topolánek a Pospíšil ti spočítali…

24.06.2019 11:19 Někdejší prezident Václav Klaus se tvrdě pustil do demonstrantů. Protesty proti vládě podle něj…

Češi toho mají dost. Svrhnou premiéra? Evropská média propírají protest na…

24.06.2019 10:44 Aktualizováno Podezření vůči premiérovi Andreji Babišovi jsou tak závažná, že by do jejich vyšetření měl přerušit…

Andreje Babiše vypískali na olympiádě mládeže v Liberci + VIDEO

24.06.2019 10:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) prožil krušný víkend. Nejen, že proti němu na Letné demonstrovalo podle…

Ovčáček oznámil vstup do politiky. Setkal se s nezájmem

24.06.2019 10:19 Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana, Jiří Ovčáček, se netají svým negativním postojem k hnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama