Restart rusko-amerických vztahů? V Praze se uskutečnilo průlomové jednání

Za start nových kontaktů mezi Ruskem a USA v otázkách strategické stability označil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov své jednání s náměstkyní ministra zahraničí USA pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Andreou Thompsonovou, které se dnes uskutečnilo v Praze. Rjabkov podle agentury TASS řekl ruským novinářům, že během konzultací sice nebyl dohodnut harmonogram budoucích kontaktů, ale sám fakt, že se jednání konalo, je pozitivní.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vlajka USA
doporučujeme

Rozhovor byl prvním jednáním obou stran o kontrole zbrojení od doby, kdy nejprve Washington, a po něm i Moskva oznámily záměr vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Nejasný je i osud smlouvy START o omezení strategických zbraní, která má vypršet v roce 2021. Z porušování odzbrojovacích dohod se Rusko i USA vzájemně obviňují.

Rjabkov dnes prohlásil, že "v přístupu obou stran k prakticky všem otázkám kontroly zbrojení přetrvávají závažné a velmi hluboké rozpory". Kontakt s Thompsonovou ale podle něho nebyl jednorázový, další jednání budou pokračovat.

Thompsonová, která má za sebou kariéru ve vysokých funkcích americké vojenské rozvědky, se v minulých dnech v Praze zúčastnila mezinárodní konference Pražského institutu strategických studií. Na twitteru dnes napsala, že jednání z Rjabkovem, letos už čtvrté, bylo upřímné a týkalo se "priorit národní bezpečnosti USA a otázek strategické bezpečnosti, o nichž by USA chtěly s Ruskem vést konstruktivnější dialog".

Rjabkov řekl, že ruská strana do pražského jednání žádné větší naděje nevkládala. "Označil bych toto jednání za startovní. Nejde totiž už jen o jednorázovou záležitost, budou následovat další kontakty. Nemůžeme dopustit, aby se architektura kontroly zbrojení postupně rozpadala," řekl ruský diplomat.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor s obcemi: Babiš mluví o kampani, Bartošek podá ústavní stížnost

02.06.2020 14:04 Aktualizováno Akce samospráv kvůli ztrátám příjmů považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za kampaň. Řekl to…

Babiš označil za nesmysl, že mu má zákon o majitelích pomáhat

02.06.2020 13:18 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných…

Sucho v Česku: Vláda víc mluví, než dělá. STAN chce mimořádnou schůzi…

02.06.2020 12:32 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) sbírá podpisy na svolání mimořádné schůze Sněmovny k otázce…

Jourová se v Trumpově sporu postavila na stranu Twitteru

02.06.2020 10:40 Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se postavila na stranu internetové společnosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy