Restart rusko-amerických vztahů? V Praze se uskutečnilo průlomové jednání

Za start nových kontaktů mezi Ruskem a USA v otázkách strategické stability označil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov své jednání s náměstkyní ministra zahraničí USA pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Andreou Thompsonovou, které se dnes uskutečnilo v Praze. Rjabkov podle agentury TASS řekl ruským novinářům, že během konzultací sice nebyl dohodnut harmonogram budoucích kontaktů, ale sám fakt, že se jednání konalo, je pozitivní.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Vlajka USA
doporučujeme

Rozhovor byl prvním jednáním obou stran o kontrole zbrojení od doby, kdy nejprve Washington, a po něm i Moskva oznámily záměr vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Nejasný je i osud smlouvy START o omezení strategických zbraní, která má vypršet v roce 2021. Z porušování odzbrojovacích dohod se Rusko i USA vzájemně obviňují.

Rjabkov dnes prohlásil, že "v přístupu obou stran k prakticky všem otázkám kontroly zbrojení přetrvávají závažné a velmi hluboké rozpory". Kontakt s Thompsonovou ale podle něho nebyl jednorázový, další jednání budou pokračovat.

Thompsonová, která má za sebou kariéru ve vysokých funkcích americké vojenské rozvědky, se v minulých dnech v Praze zúčastnila mezinárodní konference Pražského institutu strategických studií. Na twitteru dnes napsala, že jednání z Rjabkovem, letos už čtvrté, bylo upřímné a týkalo se "priorit národní bezpečnosti USA a otázek strategické bezpečnosti, o nichž by USA chtěly s Ruskem vést konstruktivnější dialog".

Rjabkov řekl, že ruská strana do pražského jednání žádné větší naděje nevkládala. "Označil bych toto jednání za startovní. Nejde totiž už jen o jednorázovou záležitost, budou následovat další kontakty. Nemůžeme dopustit, aby se architektura kontroly zbrojení postupně rozpadala," řekl ruský diplomat.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hřib je proti Mariánskému sloupu: Přiživuje historické křivdy, Váňa nemá…

17.06.2019 14:47 Sochař Petr Váňa nemá právo umístit na Staroměstské náměstí repliku Mariánského sloupu ze 17.…

Platí daňoví poplatníci úředníkům byty v Praze? Nájem v jednom stojí 25 000

17.06.2019 13:30 Aktualizováno Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) si má nechávat proplácet ze státního rozpočtu byt v Praze.…

Babiš hlásí: Ano, už je líp, máme to na papíře. Reakce na sebe nenechaly…

17.06.2019 12:36 Premiér Andrej Babiš tvrdí, že dokázal naplnit hlavní heslo hnutí ANO o tom, že „bude líp“. Jenže…

Ovčáček to schytal: Chtěl debatovat s šéfem demonstrantů Minářem, Češi ho…

17.06.2019 11:44 Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se opět naváží do demonstrantů a do spolku Milion chvilek. Největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama