ODS chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. I gesto má za této nenormální situace smysl, tvrdí Fiala

Občanští demokraté, kteří jsou ve Sněmovně nejsilnější opoziční silou, chce hlasovat o nedůvěře vládě. A to i přesto, že si uvědomují, že většina poslanců stojí na straně premiéra Andreje Babiše. Uvedl to šéf ODS Petr Fiala.

Přidejte svůj názor 138 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

Vláda Andreje Babiše, kterou tvoří hnutí ANO a ČSSD, je sice menšinová, ve Sněmovně se ale opírá o toleranci komunistů. Tyto tři strany mají dohromady 108 poslanců, což je ve dvousetčlenné Sněmovně pohodlná většina. Kromě toho vládu při některých hlasováních podporují i poslanci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

I přesto chce Petr Fiala vyvolat hlasování o nedůvěře vlády. „Před týden jsem vyzval ČSSD a SPD k jednání o budoucnosti vlády A.Babiše. Odezva byla negativní. Většina v PS je zřejmá, počítat umíme,“ uvedl na sociálních sítích Fiala, který si dobře uvědomuje, že potřebuje alespoň 101 hlasů, což je při současném rozložení sil téměř nemožné.

Podle něj jde o otázku morálky. „Přesto přistoupíme k jednání s dalšími stranami o vyvolání hlasování o nedůvěře. I morálně politické gesto má za této nenormální situace smysl,“ dodává šéf ODS.

Podobně se v minulých dnech vyjádřila i TOP 09. Strana uvedla, že hlasování o nedůvěře vládě vyvolá v případě, že nebude vyměněn premiér Andrej Babiš. „TOP 09 považuje za nepřijatelnou situaci, kdy hnutí ANO prezentuje problémy Andreje Babiše jako útok na Českou republiku a bere si všechny občany jako rukojmí svého předsedy,“ uvedla strana.

Sám Babiš svůj odchod z čela vlád opakovaně odmítl. „Hlasování o nedůvěře vlády je za současné situace jediný možný krok,“ uvedla proto místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Loading...
Vstupte do diskuze (138)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Čau lidi, teď hodně lidí naštvu." Babiš se tvrdě vysmál demonstrantům a…

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém pravidelném týdenním hlášení pustil do demonstrantů a jednoho…

Vyjednal jsem neomezená data, tvrdí Babiš. Podle operátora je to lež

17.06.2019 19:45 Operátor T-Mobile nabídne v létě jako první na českém trhu neomezené stahování dat. Do konce srpna…

Policie kvůli prodeji bytů v Praze 1 obvinila na 30 lidí

17.06.2019 19:17 Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména…

Neuvěříte, co politikům platíme z našich daní

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) si má nechávat proplácet ze státního rozpočtu byt v Praze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama