Senátní komise k auditům se poprvé sejde 2. července. Předvolá si Babiše?

Dočasná senátní komise k vyhodnocení unijních auditů týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení dotací EU do českého zemědělství se poprvé sejde v úterý 2. července. Její předseda Zdeněk Nytra z klubu ODS po úvodní schůzce členů komise novinářům řekl, že od ministerstev a zastoupení Evropské komise si vyžádá návrhy auditů. Ten, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média. Podle Nytry by komise měla dokumenty dostat, protože může pracovat s důvěrnými materiály. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům po schůzce předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky v Maďarsku řekl, že v případě pozvání přijde problematiku do Senátu vysvětlit.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Nytra nechtěl předjímat, zda členové komise pozvou na jednání i premiéra, z dosud zveřejněných informací je to podle něj nicméně pravděpodobné.

"Když mě pozvou, samozřejmě, že tam přijdu. Ale znovu opakuji, ty audity nejsou o mně. To je souboj mezi našimi úředníky a Evropskou komisí. Oni musí obhájit tvrzení auditorů, se kterým podle předběžných informací, které mám, zkrátka Česká republika nesouhlasí," řekl Babiš.

"Už jsme měli v minulosti takový případ, kdy všichni tvrdili, že se bude něco vracet, a nakonec po roce a půl prověřování Evropská komise uznala, že se nic nemusí vracet, protože pravda byla na naší straně. Já si myslím, že je to i tentokrát," dodal. Zopakoval také, že audit nepovažuje za seriózní.

Ministerstvo průmyslu se bude řídit doporučením EK. "Pokud žádost dostaneme, zeptáme se na EK a pokud bude její odpověď kladná, tak zprávu poskytneme," reagoval na dotaz ČTK ředitel komunikace na MPO Jan Piskáček. Ministerstvo zemědělství se bude podle mluvčího Vojtěcha Bílého žádostí zabývat, až ji Senát oficiálně osloví.

V dnes ustavené komisi je zastoupeno všech šest senátorských frakcí, každá má dva zástupce. Působit má do konce ledna, její mandát ale v případě potřeby může být prodloužen. Jejím cílem bude shromažďovat informace týkající se auditních zpráv EK. Podle návrhu zprávy, kterou zveřejnila média, je Babiš kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Druhý audit se týká dotací v zemědělství.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda se otřásá v základech. Sněmovna o nedůvěře rozhodne v noci

26.06.2019 22:25 Aktualizováno Sněmovna bude jednat o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD případně i po dnešní půlnoci,…

Kalousek s Topolánkem si drsně podali novináře

26.06.2019 22:19 Aktualizováno Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se ve svém komentáři pustil do kritiky účastníků nedělní…

Odvolán jsem byl, ale v demisi nejsem, uvedl ministr Staněk

26.06.2019 21:20 Prezident Miloš Zeman měl podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) právo jeho rezignaci…

Zeman půjde s pravdou ven, ale až po jednání s Hamáčkem

26.06.2019 18:25 Prezident Miloš Zeman dnes během návštěvy Vysočiny prohlásil, že se až po jednání s šéfem ČSSD…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama