Babiš by se rád v červnu sešel se Zemanem, kvůli výměně ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) by se chtěl ještě v červnu sejít s prezidentem Milošem Zemanem kvůli výměně ministra kultury. České televizi a Českému rozhlasu to řekl po dnešní schůzce předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky v Maďarsku. Babiš odeslal návrh na odvolání Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD) prezidentovi 31. května.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš
doporučujeme

"My se setkáváme každý měsíc. Nevím, jak má naplánovanou dovolenou, zkusím ještě nějaký termín v červnu. Samozřejmě se ho zeptám, jak to vidí. Každý čeká nějaké stanovisko, ale já nechci nějak tady nic vzkazovat panu prezidentovi. Je to na něm, byl na cestách, teď předpokládám, že se tomu bude věnovat," řekl Babiš.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček po dnešním jednání užšího vedení sociální demokracie novinářům řekl, že Babišovo vyjádření zaznamenal. "Je to správně, věc je teď na komunikaci mezi premiérem, který ten návrh doručil na Hrad, a prezidentem, který by mu měl podle ústavy vyhovět," řekl Hamáček novinářům.

Hamáček minulý týden uvedl, že předpokládá, že se hlava státu s nominantem sociální demokracie sejde po návratu z cesty do Slovinska. Situace na ministerstvu by podle něj mohla být vyjasněna do konce měsíce.

Zeman navštívil Slovinsko na konci minulého týdne. V neděli při rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 nechtěl termín setkání se Šmardou uvést. Prezident podporuje Staňkovo setrvání v úřadu a opírá se o argument, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

"Já se s ním (Šmardou) sejdu na Vysočině, až tam teď pojedu. Vysočinu máme oba rádi, takže to bude příjemné prostředí," řekl Zeman v TV Barrandov. Třídenní návštěvu Vysočiny zahájí 25. června. Prezident podporuje Staňkovo setrvání v úřadu a opírá se o argument, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

Aktuální situace se podle Hamáčka liší od loňské, kdy Zeman odmítal jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD). "U pana Pocheho pan premiér navrhl alternativu, v tomto případě žádná alternativa není," řekl. ČSSD na změně ve vládě trvá. "Pokud platí koaliční smlouva, tak platí to, že má sociální demokracie právo si jmenovat svých pět ministrů," dodal Hamáček.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Evropská minimální mzda pro Čechy? Utopie a ekonomický nesmysl, uvedli pro…

19.06.2019 16:58 Aktualizováno ANKETA - Francouzský prezident Emmanuel Macron opět představil svůj návrh na zavádění jednotné…

Boj o nové vedení EU? Státy odmítají "spitzenkandidáty", rázně se ozvala V4

19.06.2019 16:10 Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, nechtějí, aby se novým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama