Podá Babiš demisi? V ANO se začínají ozývat hlasy požadující jeho odchod, tvrdí server

Premiér Andrej Babiš (ANO) momentálně čelí početným demonstracím požadujícím jeho odchod. Ty ještě zesílily poté, co z Bruselu přišla auditorská zpráva Evropské komise, podle které je Babiš ve střetu zájmů a jeho bývalá firma „zaparkovaná“ v svěřenském fondu, Agrofert, čerpala dotace neoprávněně. Server E15 tvrdí, že i v hnutí ANO, známého svou věrností jeho předsedovi, se začínají ozývat hlasy, které doporučují, aby se na chvíli z čela politiky stáhl.

Přidejte svůj názor 298 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

Kromě demonstrantů odchod Babiše z čela vlády požaduje i opozice v čele s ODS. Ta by chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Opozice však na to, aby vládu svrhla, nemá dostatek hlasů. ODS by potřebovala hlasy SPD a komunistů, které považuje za své politické protivníky a kteří dávají najevo, že budou raději spolupracovat s Babišem, pokud vyhoví jejich požadavkům, nebo vládní ČSSD, která si není jistá tím, zda by to pro ní nebylo politickou sebevraždou a která proto chce setrvat ve vládě.

Pomocnou ruku by tzv. demokratický blok mohl dostat z nečekaného směru – od samotného ANO, nejsilnější strany v Poslanecké sněmovně. Dle informací serveru E15 lidé z hnutí ANO hovoří o tom, že by bylo lepší, kdyby se Babiš na čas stáhl do ústraní a nechal se na pozici předsedy vlády vystřídat dle zákulisních informací jeho nejoblíbenějšími spolupracovníky, současným ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem nebo ministryní financí, Alenou Schillerovou (oba za ANO).

Babiš však už dříve dal najevo, že odstupovat nehodlá a vláda se na základně demonstrací měnit nebude. „Česká republika není Slovensko. Měli jsme svobodné a demokratické volby. Na to máme svobodné volby, aby lidí vyjádřili svůj názor,“ uvedl s odkazem na protesty na Slovensku minulý rok, které donutily k demisi premiéra Roberta Fica ( Směr).

Babišova slova, jehož „ani na vteřinu nenapadlo, že by podal demisi“ potvrzuje nejmenovaný zdroj z ANO: „Babiš ale toto řešení zatím odmítá. Je přesvědčený, že k jeho odchodu z vlády není důvod.“ Babiš již dříve uvedl, že „nikdy neodstoupí.“

Podle politologa Stanislava Balíka stále platí, že ANO je „stranou jednoho muže“ a odstoupení Babiše by pro něj mohlo být likvidační. „Jakákoli změna v tomto směru je pro hnutí riskantní,“ uvedl.

Server naznačuje, že Babiš by mohl být pod tlakem k odstoupení především v listopadu. 30leté výročí 17. listopadu zřejmě povede k zesílení současných demonstrací. Navíc v té době by měla přijít finální zpráva Evropské komise po zapracování připomínek z české strany.

Demonstrace začaly v dubnu poté, co rezignoval ministr spravedlnosti Jan Kněžíček a byl nahrazen současnou ministryní Marií Benešovou (oba ANO). Podle demonstrantů se jedná o podezřelou výměnu, protože se tak stalo v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Benešová je jimi považována za loutku jak Babiše, tak i prezidenta Miloše Zemana.

Spolek Milion chvilek pro demokracii, který protesty organizuje, uvedl, že na 17. listopadu plánuje demonstrace, od kterých očekává, že „budou největší“. Václavské náměstí a průvod z Albertova si nicméně už zamluvil na dané datum spolek Díky, že můžem! „S Milionem chvilek o sobě víme, ale dosud nic nekoordinujeme,“ sdělil serveru E15 mluvčí organizace Martin Pikous.

Loading...
Vstupte do diskuze (298)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Evropská minimální mzda pro Čechy? Utopie a ekonomický nesmysl, uvedli pro…

19.06.2019 16:58 Aktualizováno ANKETA - Francouzský prezident Emmanuel Macron opět představil svůj návrh na zavádění jednotné…

Boj o nové vedení EU? Státy odmítají "spitzenkandidáty", rázně se ozvala V4

19.06.2019 16:10 Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, nechtějí, aby se novým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama