Babiš na podzim navštíví Turecko, detaily programu se ještě dolaďují

Český premiér Andrej Babiš letos na podzim navštíví Turecko. Při dnešním slavnostním otevření závodu české energetické skupiny Energo-Pro v turecké metropoli Ankaře to řekl náměstek českého ministra zahraničí Martin Tlapa. Detaily programu i přesné datum návštěvy se podle něj budou ještě řešit.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Diplomatickou cestou se hledá termín. Návštěva má smysl s ohledem na politické, ekonomické a regionální aspekty. Určitě chceme, aby pana premiéra doprovázeli podnikatelé, aby se hovořilo i o byznysu," řekl dnes českým novinářům Tlapa. Součástí delegace by podle něj mohl být také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Babiš v polovině března nechtěl komentovat výrok prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát. Novinářům tehdy řekl, že cestu do Turecka plánuje, s tím, že by chtěl řešit zejména problémy kolem hnědouhelné elektrárny Adularya. Ministr zahraničí Tomáš Petříček zdůraznil, že Česko má zájem rozvíjet s Tureckem vztahy a že Ankara hraje významnou roli při řešení konfliktu v Sýrii.

Dnešní akce v Ankaře se kromě Tlapy zúčastnil za českou stranu například generální ředitel státní pojišťovací společnosti EGAP Jan Procházka. Česká delegace jednala po skončení slavnostního zahájení zhruba hodinu se zástupci turecké strany, mimo jiné s náměstkem tureckého ministra energetiky a vodních zdrojů Abdullahem Tancanem.

Tancan připustil, že tématem byl mimo jiné právě projekt elektrárny Adularya, kterou stavěly české firmy. Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba by mohla přijít až na více než tři miliardy korun. Situaci navíc ztížila skutečnost, že po pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu.

V lednu letošního roku se do tendru na prodej elektrárny nikdo nepřihlásil. Další dražba se má uskutečnit v polovině července. Česká exportní banka (ČEB) půjčila na projekt Adularya téměř 12 miliard korun. Celková pojistná angažovanost EGAP je podle dřívějších informací 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB byla 11,7 miliardy Kč. Turecký státní fond TMSF, který elektrárnu nyní spravuje, ČEB i EGAP se nedokončenou elektrárnu stále snaží prodat.

"Situaci vidíme takto - je tady elektrárna, která je téměř dostavěná, a chybí velmi málo, aby mohla fungovat. Přáním všech zúčastněných je, aby se to stalo. My, jako ministerstvo, jsme připraveni udělat vše pro to, aby elektrárna zprovozněna byla," uvedl dnes Tancan. Pokud bude tendr neúspěšný, budeme dál jednat a hledat možnosti, dodal. "Hovořili jsme v obecné rovině o tom, že je dobré, aby pokračovala konzultace mezi českou stranou a Tureckem, o tom, aby se podařilo projekt Adularya nějakým způsobem uzavřít. Máme zájem, aby tento příběh dospěl k nějakému solidnímu výsledku," doplnil bez bližších podrobností Tlapa.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní rada státu zasedla, nedoporučuje cesty do severní Itálie

25.02.2020 21:53 Aktualizováno Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty…

Babiš navštívil Příbram, setkal se s příznivci i odpůrci

25.02.2020 18:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) se při dnešní návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci. Před…

Šéf Senátu Vystrčil žádá od Zemana vysvětlení čínského dopisu k Tchaj-wanu

25.02.2020 18:10 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman by měl Senátu podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak…

Lidovci chtějí ve Sněmovně projednat situaci na MPSV, kde zasahovala…

25.02.2020 17:56 Lidovci budou chtít příští týden ve Sněmovně projednat jako mimořádné body situaci na ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama