Babiš na podzim navštíví Turecko, detaily programu se ještě dolaďují

Český premiér Andrej Babiš letos na podzim navštíví Turecko. Při dnešním slavnostním otevření závodu české energetické skupiny Energo-Pro v turecké metropoli Ankaře to řekl náměstek českého ministra zahraničí Martin Tlapa. Detaily programu i přesné datum návštěvy se podle něj budou ještě řešit.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Diplomatickou cestou se hledá termín. Návštěva má smysl s ohledem na politické, ekonomické a regionální aspekty. Určitě chceme, aby pana premiéra doprovázeli podnikatelé, aby se hovořilo i o byznysu," řekl dnes českým novinářům Tlapa. Součástí delegace by podle něj mohl být také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Babiš v polovině března nechtěl komentovat výrok prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát. Novinářům tehdy řekl, že cestu do Turecka plánuje, s tím, že by chtěl řešit zejména problémy kolem hnědouhelné elektrárny Adularya. Ministr zahraničí Tomáš Petříček zdůraznil, že Česko má zájem rozvíjet s Tureckem vztahy a že Ankara hraje významnou roli při řešení konfliktu v Sýrii.

Dnešní akce v Ankaře se kromě Tlapy zúčastnil za českou stranu například generální ředitel státní pojišťovací společnosti EGAP Jan Procházka. Česká delegace jednala po skončení slavnostního zahájení zhruba hodinu se zástupci turecké strany, mimo jiné s náměstkem tureckého ministra energetiky a vodních zdrojů Abdullahem Tancanem.

Tancan připustil, že tématem byl mimo jiné právě projekt elektrárny Adularya, kterou stavěly české firmy. Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba by mohla přijít až na více než tři miliardy korun. Situaci navíc ztížila skutečnost, že po pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu.

V lednu letošního roku se do tendru na prodej elektrárny nikdo nepřihlásil. Další dražba se má uskutečnit v polovině července. Česká exportní banka (ČEB) půjčila na projekt Adularya téměř 12 miliard korun. Celková pojistná angažovanost EGAP je podle dřívějších informací 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB byla 11,7 miliardy Kč. Turecký státní fond TMSF, který elektrárnu nyní spravuje, ČEB i EGAP se nedokončenou elektrárnu stále snaží prodat.

"Situaci vidíme takto - je tady elektrárna, která je téměř dostavěná, a chybí velmi málo, aby mohla fungovat. Přáním všech zúčastněných je, aby se to stalo. My, jako ministerstvo, jsme připraveni udělat vše pro to, aby elektrárna zprovozněna byla," uvedl dnes Tancan. Pokud bude tendr neúspěšný, budeme dál jednat a hledat možnosti, dodal. "Hovořili jsme v obecné rovině o tom, že je dobré, aby pokračovala konzultace mezi českou stranou a Tureckem, o tom, aby se podařilo projekt Adularya nějakým způsobem uzavřít. Máme zájem, aby tento příběh dospěl k nějakému solidnímu výsledku," doplnil bez bližších podrobností Tlapa.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Evropská minimální mzda pro Čechy? Utopie a ekonomický nesmysl, uvedli pro…

19.06.2019 16:58 Aktualizováno ANKETA - Francouzský prezident Emmanuel Macron opět představil svůj návrh na zavádění jednotné…

Boj o nové vedení EU? Státy odmítají "spitzenkandidáty", rázně se ozvala V4

19.06.2019 16:10 Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, nechtějí, aby se novým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama