Přichází odplata ze strany přírody, uvedl o českém zemědělství europoslanec Niedermayer

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) byl znovuzvolen v právě proběhlých volbách do Evropského parlamentu. Na sociálních sítích okomentoval často diskutovaný problém dotací z Evropské unie pro zemědelce.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Luděk Niedermayer
doporučujeme

Europoslance překvapil text na webu euro.cz, v němž se argumentuje škodlivostí evropských dotací pro zemědělství. "Zase ten zlý Brusel...Nejsem na to odborník, ale nezdá se mi, že většina zemí v Unii vypadá "z letadla" jako ta naše země, s krajinou zle zkoušenou stahektarovými lány monokultur," srovnal Niedermayer situaci s dalšími zeměmi EU.

Připoměl, že v současnosti málokdo ví, jaká jsou vlastně nařízení EU. "Pro všechny země platí, "že zemědělci, kteří mají nárok na platbu v režimu základní platby nebo v režimu jednotné platby na plochu, musejí dodržovat na všech svých způsobilých hektarech zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí," uvedl europoslanec, že systém rozdělování dotací myslí na kvalitu životního prostředí.

Připoměl, že se Evropská komise pokoušela zamezit dotacím pro velké zemědělské koncerny, ale politické reprezentace jednotlivých zemí tomu zabránily. "Stejně tak mohou země v rámci CAP (unijní nařízení ohledně společné zemědělské politiky)  velkým firmám dotace krátit (děláme i my, ale jen symbolicky) a nebo menším navýšit - radikálnější a povinné návrhy, vycházející z Komise, bohužel, země včetně nás vždy pohřbily. A tak stropy používá ze svého rozhodnutí, tuším, jen necelá desítka zemí Unie."

Přístup v zemědělství se však podle Nidermayera nevyplatil. "Vůbec nehájím nastavení CAP, do kterého promlouvají dnes bohužel lobbystické zájmy firem, jako je Agrofert. Ale musíme chápat důsledky: chvíli to, zdá se, nevadilo, ale zrovna příklad naší země a její zubožené krajiny (včetně hrozeb sucha) ukazuje, že přichází čas "odplaty" ze strany přírody. A my musíme rychle a správně reagovat," upozornil na současné problémy europoslanec.

"Reakci můžeme pomoci připravit na úrovni celé EU, což je pro některé oblasti, třeba omezení pesticidů a dalších chemikálií, správné a nutné. Ale spoustu toho, budeme-li chtít, můžeme (a podle mne i musíme) udělat sami. Snad se to stane, zatím to nadějné moc není. Se členstvím v Unii to ale moc společného fakt nemá," uzavřel politik na závěr.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezpečnostní rada státu zasedla, nedoporučuje cesty do severní Itálie

25.02.2020 21:53 Aktualizováno Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty…

Babiš navštívil Příbram, setkal se s příznivci i odpůrci

25.02.2020 18:36 Premiér Andrej Babiš (ANO) se při dnešní návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci. Před…

Šéf Senátu Vystrčil žádá od Zemana vysvětlení čínského dopisu k Tchaj-wanu

25.02.2020 18:10 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman by měl Senátu podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak…

Lidovci chtějí ve Sněmovně projednat situaci na MPSV, kde zasahovala…

25.02.2020 17:56 Lidovci budou chtít příští týden ve Sněmovně projednat jako mimořádné body situaci na ministerstvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama