ČSSD odejde z vlády? Spor o Semína se vyostřuje, Babiš usadil Hamáčka

Hnutí ANO podle premiéra Andreje Babiše (ANO) kandidáta Svobody a přímé demokracie Michala Semína do Rady ČTK nevolilo a volit nebude. Předseda vlády v textové zprávě zaslané ČTK označil informaci o předchozí podpoře Semína ze strany jeho hnutí za nesmysl. Babiš dodal, že nechápe, proč o tom předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček hovoří. Koaličního partnera kritizoval i za výhrůžky odchodem z koalice. "Jestli chtějí, můžou to udělat kdykoliv," prohlásil.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Hamáček dnes novinářům řekl, že pro sociální demokraty by bylo nepřijatelné zvolení Semína hlasy ANO. Pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat, prohlásil. "Je to nesmysl. Hnutí ANO pana Semína nevolilo a nebude volit. Nechápu, proč to pan Hamáček říká," reagoval Babiš.

Koaličnímu partnerovi vyčítá ministerský předseda i výhrůžky odchodem ze společné vlády. "Já moc nechápu, proč mi pan Hamáček a celá ČSSD pořád vyhrožují tím, že odejdou. Jestli chtějí, můžou to udělat kdykoliv," konstatoval.

Babiš uvedl, že Semína dosud neznal. "Ale šéf našeho poslaneckého klubu pan (Jaroslav) Faltýnek mě o víkendu o všem informoval. A to včetně toho, že hnutí ANO nemělo žádný pokyn ho volit a nebude ho volit ani teď. Přesto se o tom budu chtít s našimi poslanci ještě pobavit na klubu," dodal v další SMS zprávě premiér.

Sněmovna zatím na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června, nikoho nezvolila. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů. Semín jich získal 83. Do druhého kola volby postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný Piráty a lidovci se 72 hlasy a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS s 36 hlasy.

"Je to tajná volba a naši poslanci nemají závazné hlasování," napsal ČTK v textové zprávě před reakcí Babiše šéf klubu Faltýnek. Místopředsedkyně sociální demokracie Jana Maláčová kontrovala, že Semínova podpora od ANO lze dovodit z propočtení hlasů. Klub SPD nyní při stoprocentní účasti poslanců disponuje 19 hlasy, ANO jich má 78.

Nominaci Semína do rady kritizovala Federace židovských obcí, podle které kandidát SPD vystupuje antijudaisticky a má fundamentalistické a konfrontační vidění světa. Místopředsedkyně opozičních Pirátů Olga Richterová poukazovala na některé Semínovy texty a v souvislosti s nimi ho nařkla ze šíření nenávisti.

Obvinění, že je antisemitou nebo že šíří nenávist, Semín odmítl. ČTK minulý týden řekl, že je z teologického hlediska kritický k nekatolickým náboženstvím, ale je stoupencem náboženské snášenlivosti.

Semín dlouhodobě vystupuje jako stoupenec katolického tradicionalismu. Je odpůrcem interrupcí, homosexuálních svazků nebo feminismu, vymezuje se také proti ekumenické spolupráci křesťanských církví i proti společným modlitbám s nekřesťanskými náboženstvími. Patří mezi přispěvatele časopisu Te Deum, který se označuje za katolický dvouměsíčník, nemá ale církevní schválení a nesmí se nabízet na farách a v kostelích.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura Semína označoval za stoupence konspiračních teorií. Semín v minulosti zpochybňoval okolnosti teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001 a vyjadřoval přesvědčení, že se na organizaci činu, který spáchali členové teroristické sítě Al-Káida, podílela i část amerických elit.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté a ANO jsou spokojeni se spoluprací při toleranci vlády

16.07.2019 19:50 Komunisté a představitelé hnutí ANO se při hodnocení toleranční dohody shodli, že spolupráce má…

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se…

16.07.2019 17:07 Aktualizováno Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 14:06 Aktualizováno Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Zeman hodlá vyštvat ČSSD z vlády? Spor o ministra kultury se ještě může…

16.07.2019 13:08 Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama