Proč Jiří Drahoš odmítl podepsat ústavní žalobu na Miloše Zemana?

Celkem 31 senátorů už podepsalo návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Znamená to, že se předlohou bude zabýval Senát. Pod žalobou chybí podpis jednoho z největších Zemanových kritiků, někdejšího prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Ten přiznal, že návrh podepsat nechce.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Miloš Zeman a Jiří Drahoš
doporučujeme

Předkladatelem návrhu je senátor Václav Láska (Senátor 21), podpisy přidali zástupci KDU-ČSL, STAN, ODS či TOP 09. Z třináctičlenného klubu ČSSD ji jako jediný podpořil Jiří Dienstbier. Podpořili ji také bývalí prezidentští kandidáti Pavel Fischer nebo Marek Hilšer. Třetí neúspěšný prezidentský kandidát, který se dostal do Senátu, podpis nepřidal.

„Mnozí z Vás se na mě v posledních dnech obracíte ohledně žaloby na prezidenta republiky za porušování Ústavy. Dovolte mi vysvětlit, proč jsem se k této žalobě nepřipojil: byl jsem to já, kdo s Milošem Zemanem těsně prohrál ve finále prezidentských voleb,“ připomíná Drahoš.

Právě proto se obává, že jeho podpis pod takovým dokumentem by mohl být vnímán jako snaha o osobní pomstu, po které podle svých slov opravdu netouží. „Navíc by má angažovanost byla zcela jistě zneužita protistranou a já nechci své senátní kolegy vystavovat dalším primitivním útokům ze strany Hradu,“ doplnil Drahoš.

Autoři žaloby poukazují na to, že k dané žalobě dosud neexistuje žádná judikatura ani odborné komentáře, a proto úze spolupracovali s několika ústavními právníky. „Žaloba popisuje 7 skutků, které jsou hrubým porušením Ústavy. Z prvních šesti skutků je každý z nich sám o sobě hrubým porušením v důsledku intenzity konkrétního skutku. Poslední skutek pak popisuje 18 skutků, které jsou ve svém součtu, v důsledku trvání jednání, dalším hrubým porušením Ústavy,“ vysvětlují autoři.

Zeman označil žalobu za kalení vody. „Obsah žaloby není podstatný, protože je to naprostá ústavní negramotnost. Kdyby se to náhodou dostalo k Ústavnímu soudu, tak pokud tam bude kvalifikovaný ústavní právník, tak jim to samozřejmě hodí na hlavu," řekl v rozhovoru v TV Barrandov.

Ústavní soud může žalobu dostat k posouzení až poté, co ji podpoří tři pětiny přítomných senátorů a souhlasí s ní také tři pětiny všech poslanců. S ohledem na současné rozložení Sněmovny ale není příliš pravděpodobné, že by žaloba skončila až u Ústavního soudu. Ve Sněmovně má totiž většinu vládní ANO a ČSSD s podporou KSČM. Podle senátorů je ale důležité, aby se o prezidentově chování vedla veřejná debata.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Vojtěch přiznal: Situace není příznivá. Podporuje prodloužení nouzového…

28.03.2020 18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového…

Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoliv, opakuje Schillerová

28.03.2020 17:54 Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii.…

Autobazary žádají výjimku, chtějí otevřít provozovny

28.03.2020 16:44 Autobazary chtějí zařadit prodeje s ojetými vozy mezi výjimky, které mohou i nadále poskytovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama