Gazdík: Pokud je nahrávka Kočí pravdivá, Česko se blíží spíš Sicílii

Praha - Skandál kolem údajné nahrávky bývalé předsedkyně poslanců VV Kristýny Kočí připomíná předsedovi Starostů a šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petru Gazdíkovi mafii na Sicílii, řekl ve středu Mediafaxu. Na jednání K12 prý musí koalice zjistit, zda je možné její další fungování.

Přidejte svůj názor

Petr Gazdík (TOP09)
doporučujeme

"Pokud by se ukázalo, že je nahrávka pravdivá, ukazuje to na nepřípustnou politickou praxi," řekl Gazdík Mediafaxu. Na středečním jednání zástupců koaličních stran ve formátu K12 bude prý požadovat vysvětlení. "Situaci je potřeba uklidnit. Takové skandály koaličních partnerů nás mrzí, chápeme, že národ musí být oprávněně naštvaný," dodal.

Gazdík obsah nahrávky prý ještě neslyšel, je pak podle něj nutné ověřit její pravost. "Musíme zjistit, jestli je možné, aby tato vláda ještě fungovala," řekl Mediafaxu.

Situace nasvědčuje podle něj úpadku politické kultury. Ocenil, že TOP 09 ani Starostové v kauze nikterak nefigurují. "Tímhle se nebezpečně blížíme Sicílii," uzavřel.

Stejný názor zastává i předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Já musím říci, že jsem nečekal, že může být česká politika tak zábavná," konstatoval Mediafaxu.

Pravdivosti nahrávky by se prý odvážil věřit. "Všichni jsme mohli pozorovat, jak spolu Kristýna Kočí a Petr Tluchoř zacházejí. Někteří si myslí, že z mimopolitických důvodů. To by tomu také nasvědčovalo," dodal Schwarzenberg.

Za komplotem pak nevidí pouze snahu odstranit Věci veřejné z vlády, ale prosadit mocenské zájmy jedné skupiny uvnitř ODS. Petra Tluchoře pak hodlá na večerním jednání K12 vyzvat, aby situaci vysvětlil.

Situací je pobouřen i místopředseda TOP 09 a zároveň ministr financí Miroslav Kalousek. "Je-li to pravda, jde o nepřijatelnou politickou taktiku. Pak bychom hledali východisko, jak se vyrovnat se skandály našich koaličních partnerů," řekl Mediafaxu.

Kauzu rozvířil server Týden.cz, který získal audionahrávku, na níž vystupuje Kočí a hovoří o komplotu s ODS. Nahrávka zachycuje sobotní kavárenskou schůzku, na které Kočí vysvětluje, že Petr Tluchoř měl premiéra Petra Nečase donutit k odvolání ministrů VV.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama