Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky protestujících, často s dětmi, českými vlajkami a nejrůznějšími transparenty. Nedaleko budovy Evropské komise účastníky akce, která v metropoli centrálních institucí Evropské unie doplnila řadu protestních akcí po celém Česku, oslovili někteří čeští politici, ale i hosté z Belgie či Nizozemska.

Přidejte svůj názor 253 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Rozhodli jsme se svolat toto shromáždění, abychom dali najevo nesouhlas s jednáním pana premiéra Babiše. Myslíme si, že nás hodně poškozuje zvlášť v téhle zemi a v tomhle městě nám kazí jinak dobrou pověst naší republiky," řekla novinářům jedna z organizátorek Zuzana Pilzová. Na svolání demonstrace se mladá žena na mateřské dovolené podílela kvůli tomu, co vnímá jako premiérovy snahy zasahovat do nezávislosti české justice, nabourávání právního státu a "dlouhodobé systematické zneužívání evropských dotací".

Problémy se střety zájmů v souvislosti s dotacemi, na které ukázaly nedávné předběžné auditní zprávy Evropské komise, Babiš odmítá a hovoří o kampani proti své osobě a proti České republice. O postupu komise chce údajně ve čtvrtek před summitem EU hovořit přímo s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Na demonstraci vystoupila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová a čerstvý pirátský člen EP Mikuláš Peksa. Spolu s nimi přítomné z pódia na náměstí v blízkosti evropských institucí oslovil například někdejší vlámský poslanec za Zelené Bart Staes. Ve svém vystoupení upozornil nejen na údajné Babišovy střety zájmů v souvislosti s dotacemi pro Agrofert, ale také na to, že samotná Evropská komise ve věci podle něj postupovala velmi pomalu a liknavě. "Můj vzkaz českým občanům zní - bojujte dál, máte naprostou pravdu a musíme čelit způsobu, kterým Babiš a česká vláda na zjištění auditu reaguje," prohlásil Staes.

"Nebaví mne být součástí té firmy, nebaví mne nespravedlnost páchaná na české společnosti a papaláši s podivnou minulostí ve funkcích a konstantní výsměch do obličeje občanům," řekl ve svém vystoupení hokejový brankář a odborník na telekomunikační technologie Martin Hrdlička, který v Belgii žije řadu let.

Organizátoři dnešní bruselský protest, který asi po dvou hodinách ukončila česká hymna, svolali přes sociální sítě samostatně, svou akci ale následně zkoordinovali se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Ten opakovaně pořádá protestní akce v Praze i po celé ČR a na neděli plánuje velkou demonstraci na pražské Letné.

Loading...
Vstupte do diskuze (253)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad vešel do dějin hned dvakrát. V Brně slaví politici i studenti

17.11.2019 16:31 Aktualizováno Kolem stovky lidí se dnes odpoledne sešlo v Brně u památníku tří odbojů, aby připomněli Den boje za…

OBRAZEM: Češi slaví 17. listopad na Národní třídě i v muzeu

17.11.2019 14:22 Češi si dnes po celé republice připomínají 30 let od revoluce, která se vžila do podvědomí jako…

Česko si připomíná i 17. listopad 1939. U Hlávkovy koleje zazněly výzvy k…

17.11.2019 13:24 Aktualizováno Především výzvy k dialogu a hledání toho, co spojuje současnou společnost, zazněly na dnešním…

"Táhni odsud, estébáku!" Demonstranti vypískali Babiše +VIDEO

17.11.2019 13:22 Aktualizováno Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama