Spor o doplácení sociálních služeb pokračuje. Maláčová se musela bránit

Ve Sněmovně se dnes v podvečer rozhořel spor o doplacení sociálních služeb. Opoziční poslanci zejména z KDU-ČSL a z ODS kritizovali vládu za to, že na ně podle nich přidala miliardu korun místo požadovaných dvou miliard. Výtky mířily zejména na ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), která ale postup vlády hájila.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Debata trvala skoro 2,5 hodiny, k žádnému výsledku dolní komora nedospěla. Lidovcům se nepodařilo prosadit usnesení, aby vláda a Maláčová zajistily do konce června celé dvě miliardy korun ze státního rozpočtu.

Předseda lidovců Marek Výborný připomněl, že Sněmovna žádala vládu o dvě miliardy korun, ministerstva práce a financí ale našla po půl miliardě. "Tato Sněmovna byla, když to řeknu velmi eufemisticky, obalamucena," prohlásil Výborný. K ohlášenému převedení dalších 1,5 miliardy korun z evropských zdrojů původně určených na podporu zaměstnanosti Výborný podotkl, že takto není možné nahrazovat povinnost státu.

"Usnesení Sněmovny bylo jasné a splněné není," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Označil za nedůstojné, že se kabinetu nedaří několik týdnů jednu miliardu korun najít. "Jak jste hledali, když jste nic nenašli?" obracel se Stanjura zejména na Maláčovou a na ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Rovněž Pirátka Olga Richterová mluvila o "akutním nevyřešeném problému".

Maláčová zdůrazňovala, že vláda schválila miliardu jako doplatek na zvýšené platy a příplatky v sociálních službách a druhá miliarda je podle ní také nadstandardně zajištěna. "Jediný, kdo se ozval, jsou opoziční strany, které tady chtějí vařit stokrát provařené mléko," řekla ministryně. Opoziční kritika podle ní není věcná, ale jde o součást politického boje.

Ministryně financí Schillerová se tázala, proč prioritně nevyužít na sociální služby evropské peníze. Opozici nařkla, že útočí na vládu a uráží ministryně, které hledají řešení.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Práva mladistvých v trestním řízení se zřejmě rozšíří, vyžaduje to…

17.07.2019 12:11 Předlohu prohlubující práva mladistvých v trestním řízení, jež vychází z evropské směrnice, Senát…

Schválí Senát novelu o EET? Návrh prošel ve výboru jen těsně

17.07.2019 11:50 Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení novely, která rozšiřuje elektronickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama