Spor o doplácení sociálních služeb pokračuje. Maláčová se musela bránit

Ve Sněmovně se dnes v podvečer rozhořel spor o doplacení sociálních služeb. Opoziční poslanci zejména z KDU-ČSL a z ODS kritizovali vládu za to, že na ně podle nich přidala miliardu korun místo požadovaných dvou miliard. Výtky mířily zejména na ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), která ale postup vlády hájila.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Debata trvala skoro 2,5 hodiny, k žádnému výsledku dolní komora nedospěla. Lidovcům se nepodařilo prosadit usnesení, aby vláda a Maláčová zajistily do konce června celé dvě miliardy korun ze státního rozpočtu.

Předseda lidovců Marek Výborný připomněl, že Sněmovna žádala vládu o dvě miliardy korun, ministerstva práce a financí ale našla po půl miliardě. "Tato Sněmovna byla, když to řeknu velmi eufemisticky, obalamucena," prohlásil Výborný. K ohlášenému převedení dalších 1,5 miliardy korun z evropských zdrojů původně určených na podporu zaměstnanosti Výborný podotkl, že takto není možné nahrazovat povinnost státu.

"Usnesení Sněmovny bylo jasné a splněné není," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Označil za nedůstojné, že se kabinetu nedaří několik týdnů jednu miliardu korun najít. "Jak jste hledali, když jste nic nenašli?" obracel se Stanjura zejména na Maláčovou a na ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Rovněž Pirátka Olga Richterová mluvila o "akutním nevyřešeném problému".

Maláčová zdůrazňovala, že vláda schválila miliardu jako doplatek na zvýšené platy a příplatky v sociálních službách a druhá miliarda je podle ní také nadstandardně zajištěna. "Jediný, kdo se ozval, jsou opoziční strany, které tady chtějí vařit stokrát provařené mléko," řekla ministryně. Opoziční kritika podle ní není věcná, ale jde o součást politického boje.

Ministryně financí Schillerová se tázala, proč prioritně nevyužít na sociální služby evropské peníze. Opozici nařkla, že útočí na vládu a uráží ministryně, které hledají řešení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Senátu Vystrčil nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem

04.08.2020 19:37 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem, ale strojem…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Babiš má nadále rozhodující vliv na Agrofert, píše nejvyšší žalobce

04.08.2020 13:50 Aktualizováno Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále…

Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

04.08.2020 13:38 Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama