Evropská minimální mzda pro Čechy? Utopie a ekonomický nesmysl, uvedli pro EZ politici

ANKETA - Francouzský prezident Emmanuel Macron opět představil svůj návrh na zavádění jednotné minimální mzdy v Evropské unii. EuroZprávy.cz oslovily české politiky, co si o návrhu myslí. Napříč politickou orientací ho považují oslovení poslanci za nereálný.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

 Macron na konferenci Mezinárodní organizace práce (ILO) v Ženevě uvedl, že Evropská unie nevznikla proto, aby mezi pracujícími napříč jednotlivými státy existovaly obrovské platové rozdíly. Navrhl tak diskuzi nad konceptem jednotné minimální mzdy.

„Podle mě nemůžeme zavádět jednotnou minimální mzdu pro všechny země, které mají rozdílnou ekonomickou úroveň, rozdílné mzdy, rozdílné sociální systémy. Všechny země EU – dokonce ani jen eurozóny – nemají srovnatelnou úroveň. Takže nejsem zastáncem tohoto návrhu a považuji ho za utopii,“ uvedl Petr Gazdík místopředseda STAN.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský považuje návrh za vytržený z reality. „Je to naprostý ekonomický nesmysl, který by nejvíce poškodil lidi s handicapem nebo nějakým omezením, kteří by se stali pro mnoho firem nezaměstnatelní a nahrazeni technikou. Osobně budu bohovat proti tomuto socialistickému nesmyslu liberálů,“ vymezil se opětovně zvolený poslanec Evropského parlamentu. Stejný názor zastává i jeho stranický kolega a bývalý předseda strany Pavel Bělobrádek. „Je to naprosto nereálné," sdělil EZ.

Jako hudbu budoucnosti vidí návrh bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Náš první úkol je ekonomická konvergence, která postupuje příliš pomalu. Taková konvergence je nutný předpoklad jakýchkoliv společných sociálních opatření. Bez ní nemůže žádná společná sociální politika fungovat,“ uvedl poslanec za ČSSD rozdíly v ekonomice států, které je podle jeho názoru potřeba nejdříve srovnat.

„Stejná nominální výše minimální mzdy by pochopitelně byla při rozdílech mezi zeměmi EU utopií, ale mohou být připravena společná pravidla pro propočet a valorizaci v celé EU,“ odpověděl na dotaz EZ Jiří Dolejš (KSČM).

"Rozdíly v minimální mzdě jsou v EU až dvojnásobné. Spd prosazuje zvyšování minimální mzdy, ale pokud by měla být ve výši západních zemí např. 50 000 Kč, pak netuším z čeho by drtivá většina zaměstnavatelů včetně státu, krajů a obcí platili," sdělil ve své reakci pro EZ předseda SPD Tomio Okamura. 

Pirátská poslankyně Olga Richterová rovněž upozornila na velké rozdíly v minimální mzdách, nicméně zmenšování rozdílu mezi státy EU Piráti podporují. "Jako Piráti podporujeme snahy o sbližování životní úrovně občanů EU a tím i zvyšování životní úrovně občanů České republiky. Počkáme si ovšem na konkrétní podobu návrhu, protože v tuto chvíli se to jeví vzhledem k vysokým rozdílům minimálních mezd napříč EU obtížně realizovatelné. Otázkou především je, na jaké výši by byla minimální mzda stanovena."

Poslanec Petr Beitl z ODS by si v budoucnosti představoval podobné návrhy, ale mělo by k nim dojít postupným ekonomickým vývojem."Věřím, že postupně se budou daně, mzdy a sociální dávky v Evropě sbližovat, ale musí k tomu docházet v rámci normální ekonomické soutěže, ne na něčí návrh či pokyn. V určité fázi tohoto procesu může přijít i čas na debatu o přijetí eura. Direktivní sjednocování je přesně to poslední, co Evropa potřebuje. RVHP jsme si už užili dost!"

Loading...
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

Jsou to fakt magoři. Andrej Babiš vytáhl šokující zprávu o Česku

22.07.2019 08:59 Ani tuto neděli nezapomněl premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho tým sepsat rozsáhlé hlášení o tom, co…

Česko reaguje na ukrajinské volby. Vzkaz do Kyjeva je jednoznačný

22.07.2019 08:53 Vítězství strany Sluha národa v ukrajinských parlamentních volbách otevře prostor dalším reformám,…

Babiš se po dovolené může dost divit, ministryně Maláčová obrátila

22.07.2019 08:46 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sociálních sítích uvedla, jaké plány má její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama