Evropská minimální mzda pro Čechy? Utopie a ekonomický nesmysl, uvedli pro EZ politici

ANKETA - Francouzský prezident Emmanuel Macron opět představil svůj návrh na zavádění jednotné minimální mzdy v Evropské unii. EuroZprávy.cz oslovily české politiky, co si o návrhu myslí. Napříč politickou orientací ho považují oslovení poslanci za nereálný.

Emmanuel Macron
doporučujeme

 Macron na konferenci Mezinárodní organizace práce (ILO) v Ženevě uvedl, že Evropská unie nevznikla proto, aby mezi pracujícími napříč jednotlivými státy existovaly obrovské platové rozdíly. Navrhl tak diskuzi nad konceptem jednotné minimální mzdy.

„Podle mě nemůžeme zavádět jednotnou minimální mzdu pro všechny země, které mají rozdílnou ekonomickou úroveň, rozdílné mzdy, rozdílné sociální systémy. Všechny země EU – dokonce ani jen eurozóny – nemají srovnatelnou úroveň. Takže nejsem zastáncem tohoto návrhu a považuji ho za utopii,“ uvedl Petr Gazdík místopředseda STAN.

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský považuje návrh za vytržený z reality. „Je to naprostý ekonomický nesmysl, který by nejvíce poškodil lidi s handicapem nebo nějakým omezením, kteří by se stali pro mnoho firem nezaměstnatelní a nahrazeni technikou. Osobně budu bohovat proti tomuto socialistickému nesmyslu liberálů,“ vymezil se opětovně zvolený poslanec Evropského parlamentu. Stejný názor zastává i jeho stranický kolega a bývalý předseda strany Pavel Bělobrádek. „Je to naprosto nereálné," sdělil EZ.

Jako hudbu budoucnosti vidí návrh bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Náš první úkol je ekonomická konvergence, která postupuje příliš pomalu. Taková konvergence je nutný předpoklad jakýchkoliv společných sociálních opatření. Bez ní nemůže žádná společná sociální politika fungovat,“ uvedl poslanec za ČSSD rozdíly v ekonomice států, které je podle jeho názoru potřeba nejdříve srovnat.

„Stejná nominální výše minimální mzdy by pochopitelně byla při rozdílech mezi zeměmi EU utopií, ale mohou být připravena společná pravidla pro propočet a valorizaci v celé EU,“ odpověděl na dotaz EZ Jiří Dolejš (KSČM).

"Rozdíly v minimální mzdě jsou v EU až dvojnásobné. Spd prosazuje zvyšování minimální mzdy, ale pokud by měla být ve výši západních zemí např. 50 000 Kč, pak netuším z čeho by drtivá většina zaměstnavatelů včetně státu, krajů a obcí platili," sdělil ve své reakci pro EZ předseda SPD Tomio Okamura. 

Pirátská poslankyně Olga Richterová rovněž upozornila na velké rozdíly v minimální mzdách, nicméně zmenšování rozdílu mezi státy EU Piráti podporují. "Jako Piráti podporujeme snahy o sbližování životní úrovně občanů EU a tím i zvyšování životní úrovně občanů České republiky. Počkáme si ovšem na konkrétní podobu návrhu, protože v tuto chvíli se to jeví vzhledem k vysokým rozdílům minimálních mezd napříč EU obtížně realizovatelné. Otázkou především je, na jaké výši by byla minimální mzda stanovena."

Poslanec Petr Beitl z ODS by si v budoucnosti představoval podobné návrhy, ale mělo by k nim dojít postupným ekonomickým vývojem."Věřím, že postupně se budou daně, mzdy a sociální dávky v Evropě sbližovat, ale musí k tomu docházet v rámci normální ekonomické soutěže, ne na něčí návrh či pokyn. V určité fázi tohoto procesu může přijít i čas na debatu o přijetí eura. Direktivní sjednocování je přesně to poslední, co Evropa potřebuje. RVHP jsme si už užili dost!"

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CVVM: Důvěra v prezidenta Zemana klesla, je nejníže od roku 2017

16.07.2020 17:08 Důvěra obyvatel Česka v ústavní instituce v červnu proti březnu klesla. Nejvýrazněji u hejtmanů,…

Metropole V4 napsaly Merkelové. Chtějí přímé financování měst z fondu…

16.07.2020 15:03 Primátoři Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti požádali v otevřeném dopisu německou kancléřku…

Babiš jednal s Hřibem: Blížíme se k dohodě o Letňanech, na okruh Praze…

16.07.2020 13:31 Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce…

Platforma navrhuje kvůli koronakrizi zavést garance za nájemníky

16.07.2020 12:44 K řešení bytové nouze v koronavirové krizi by mohlo přispět takzvané garantované bydlení. Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama