Čaputová se vydala na Petřín. Uctila památku Štefánika a Havla, rozdávala autogramy

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském hradě ji uvítal prezident Miloš Zeman, se kterým jednala mimo jiné o vybudování Českého domu v Bratislavě. Odpoledne se setkala s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) a se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Čaputová položila věnec u památníku Milana Rastislava Štefánika a na hrob posledního československého prezidenta Václava Havla. Večer se zúčastnila koncertu pořádaného na její počest na Kampě, kde v úvodním proslovu vyjádřila pochopení lidem, kteří v Česku demonstrují proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zeman Čaputovou, která pro návštěvu Prahy zvolila smaragdově zelené šaty, uvítal na prvním nádvoří Pražského hradu s vojenskými poctami. Na slovenskou prezidentku čekalo na Hradčanském náměstí několik set lidí, kteří ji při příjezdu vítali skandováním "Ať žije Slovensko!".

Obě hlavy státu spolu zhruba hodinu jednaly. Zeman poté poděkoval Čaputové za podporu otevření Českého domu ve slovenském hlavním městě. "Věřím, že nám společně se do konce tohoto roku podaří tento cíl dosáhnout. Pak jsme se dohodli, že ho společně otevřeme," řekl. Dodal, že na otevření se chystají pozvat i bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisku.

Čaputová uvedla, že na dnešní schůzce se hovořilo také o zahraniční politice či výsledcích voleb do Evropského parlamentu a o visegrádské čtyřce, kterou tvoří Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Prezidenti a delegace podle ní nenarazili na žádnou konfliktní otázku.

Podle prezidentů by si obě země mohly v listopadu společně připomenout 30. výročí sametové revoluce v někdejším Československu. "Za naši stranu mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby to mohlo proběhnout za účasti představitelů obou zemí," konstatovala Čaputová. Zeman řekl, že se připomínek výročí rád zúčastní.

Odpoledne se Čaputová sešla s Kuberou a s dalšími představiteli horní komory parlamentu, podle šéfa českého Senátu byla na jednání velmi dobrá atmosféra. Mluvilo se mimo jiné o tom, že české děti nerozumějí slovensky a jak to změnit. Bilaterální česko-slovenské vztahy jsou podle Kubery natolik dobré, že v nich nezbývá mnoho věcí, které by bylo nutné řešit. Čaputová krátce navštívila i Poslaneckou sněmovnu, kde jednala s Vondráčkem.

Kromě politických jednání dnes Čaputová uctila památku slovenského spoluzakladatele Československa Štefánika, který v roce 1919 zahynul při letecké nehodě. Položila věnec k jeho soše před hvězdárnou na Petříně. Na místě na ni čekalo několik desítek krajanů. Květiny slovenská prezidentka položila i u Havlova hrobu. "Je pro mě velký inspirační vzor," řekla na adresu porevolučního prezidenta společného státu.

Večer se uskutečnil koncert na počest Čaputové pod názvem Zuzana není sama doma. Slovenská prezidentka se ho zúčastnila a vyjádřila pochopení lidem demonstrujícím za demisi premiéra Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). "Dokážu rozumět Václavskému náměstí plnému klidných lidí, protože jsem rozuměla náměstím v Bratislavě," řekla Čaputová. Připomněla tak loňské protesty na Slovensku proti vládě Roberta Fica. "Spojuje nás ten klidný tón, a to je důležité," dodala. Na koncertu vystoupil třeba Dan Bárta s Robertem Balzarem, slovenská elektronická písničkářka Katarzia, Jiří Stivín a Dorota Nvotová či Sisa Fehér.

Čaputová se ujala funkce v sobotu, kdy vystřídala Andreje Kisku. Její první zahraniční cesta vede do Česka, jak je u slovenských prezidentů tradicí, čeští prezidenti na svou první a poslední zahraniční cestu jezdí na Slovensko. Čaputová ve středu ČTK řekla, že v této tradici vidí výraz dlouhé společné historie a blízkých osobních vztahů mezi obyvateli obou zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti dali košem STAN, do předvolebního bloku nejdou

21.07.2019 11:41 Piráti nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran, o kterém hovořil…

ODS chce porazit hnutí ANO. Zvažuje nový velký plán

21.07.2019 10:21 Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami…

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Kraje budou mít miliardu na sociální služby 29. července, chybí ještě…

19.07.2019 14:38 Schválenou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama