Čaputová jednala se senátory. Kuberu trápí neznalost slovenštiny u českých dětí

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes odpoledne setkala s vedením obou komor českého Parlamentu. Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se schůzka konala ve velmi dobré atmosféře a debatovalo se mimo jiné o tom, že české děti nerozumějí slovensky. Ze Senátu zamířila Čaputová na zhruba půlhodinové setkání s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), který prezidentku ocenil jako velice sympatickou a otevřenou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jaroslav Kubera
doporučujeme

Na jednání s Čaputovou ve Valdštejnském paláci dorazili kromě Kubery také místopředsedové Senátu a šéfové senátních výborů. O setkání se slovenskou prezidentkou byl podle Kubery velký zájem, ale z kapacitních důvodů nebylo možné všem vyhovět. "Domluvili jsme se s paní prezidentkou, že při nějaké příležitosti přijede, aby se s ní senátoři mohli pobavit a dávat jí nějaké otázky," řekl Kubera.

Senátoři se s Čaputovou bavili o tom, že si dala za úkol sjednocovat společnost. "Já jsem jí z vlastní zkušenosti řekl, že to je úkol nadlidský," řekl Kubera. Dalším tématem k debatě byla neznalost slovenštiny u českých dětí, což se podle Kubery musí změnit.

Politici se zabývali také současnou politickou situací v Evropské unii a v zemích visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Bilaterální česko-slovenské vztahy jsou podle Kubery natolik dobré, že v nich nezbývá mnoho věcí, které by bylo nutné řešit.

Ze Senátu se Čaputová přesunula do Poslanecké sněmovny, kde ji uvítal Vondráček. "Já jsem paní prezidentce říkal, že jsme se na ni všichni těšili a byli moc zvědaví. Potvrdilo se, že je velmi sympatická a otevřená. Já jsem nechal témata dost na návštěvě a 80 procent času jsme řešili právnické věci a oblast justice," řekl Vondráček novinářům.

Vondráček dodal, že není přímým protějškem Čaputové, ale například s jejím předchůdcem Andrejem Kiskou měl přátelský vztah. "Protože jsme se mockrát potkali na různých summitech. Jak chcete jinak budovat vztahy než tak, že spolu mluvíte a jste v přátelském vztahu. Doufám v dialog a popřál jsem paní prezidentce hodně štěstí," uvedl. Připomněl, že jsou od Čaputové velká očekávání. "Doufám, že jí to vyjde," dodal.

Už dopoledne slovenská prezidentka jednala s českým prezidentem Milošem Zemanem. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se Čaputová při své první oficiální návštěvě Česka nesetká, protože předseda vlády je dnes a v pátek na summitu EU v Bruselu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tramvaje nebo kulomety? Hrušinský srovnal Čaputovou se Zemanem

22.07.2019 09:59 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se nedávno chopila úřadu, překvapila svou jízdou v…

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

Jsou to fakt magoři. Andrej Babiš vytáhl šokující zprávu o Česku

22.07.2019 08:59 Ani tuto neděli nezapomněl premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho tým sepsat rozsáhlé hlášení o tom, co…

Česko reaguje na ukrajinské volby. Vzkaz do Kyjeva je jednoznačný

22.07.2019 08:53 Vítězství strany Sluha národa v ukrajinských parlamentních volbách otevře prostor dalším reformám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama