Ať udělají cokoliv, všechno je špatně, varují politologové ČSSD

Kdyby ČSSD zůstala v opozici, rozpory uvnitř strany by ji neminuly, poněvadž by pak mnozí mohli namítat, že strana měla do vlády jít. V celkové bilanci se plusy a mínusy vzájemně eliminují, takže výsledek je nula, napsal ČTK politolog Josef Mlejnek z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze ale mají sociální demokraté daleko k důstojnosti a nesou největší díl viny na legitimizaci premiéra Andreje Babiše (ANO), neboť se vláda musí opírat o komunisty a občas i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Jan Hamáček
doporučujeme

"ČSSD vládne již podruhé s Andrejem Babišem. Tentokrát navíc v pozici, která má daleko k důstojnosti - jednak díky síle, jednak proto, že vláda se musí opírat o komunisty a občas i okamurovce. ČSSD proto nese největší díl viny na Babišově legitimizaci. Z tohoto důvodu je naprosto nevěrohodná v jakémkoli tažení proti babišovskému pojetí politiky či jako obránce demokracie. Zbývá jí tedy jen levicovost," napsal ČTK Mrklas.

Podle něj uspěly v Evropě v poslední době pouze ty socialistické strany, které byly v opozici. "Je pozoruhodné, že to ČSSD se svými vazbami neví, nebo nechce vědět," poznamenal Mrklas.

Přestože má vláda levicový program a hodně rozdává a reguluje, neumí ČSSD svůj program prodat, míní Mrklas. Neuměla to podle něj ani v předchozí vládě, kde měla premiéra (Bohuslava Sobotku) a více ministrů (sedm, nyní pět). "Proč by jí to mělo jít lépe ve vládě, kde má mnohem slabší postavení?" uvedl.

Ani podle Mlejnka neumí sociální demokraté propagovat své případné úspěchy. "Jediný opravdu 'sociálnědemokratický' resort drží ministryně (práce a sociálních věcí Jana) Maláčová, která se snaží, ale skutečnost, že občas dejme tomu 'vydupe' nějakou tu miliardu navíc na sociální účely, ještě nemusí nikoho přimět k volbě její strany. Je mladá, pořád nezkušená a nemá širší portfolio politických témat," poznamenal politolog.

Na dotaz, co by se muselo stát, aby ČSSD odešla z vlády, Mlejnek odpověděl, že hranice asi leží někde tam, kdy "se na vládě či podpoře vlády začínají podílet SPD nebo Trikolóra". Trikolóra je nové politické hnutí založené bývalým poslancem ODS Václavem Klausem mladším.

"Vnitřní život je hluboce rozpolcený, otázka setrvání toto rozpolcení posiluje. Sociální demokraté se pomalu, ale jistě dostávají do pozice strany, která ať udělá cokoli, vždycky to bude špatně. Z polistopadové historie známe několik případů a víme například, jak dopadly Unie svobody nebo Strana zelených," doplnil Mrklas.

Zelení byli v letech 2006 až 2009 ve vládě s ODS a KDU-ČSL, po vyslovení nedůvěry ještě nominovali ministry v úřednické vládě Jana Fischera, v posledních parlamentních volbách v roce 2017 ale získali jen 1,46 procenta hlasů. Unie svobody - Demokratická unie byla součástí kabinetu s ČSSD a lidovci v letech 2002 až 2006. Ve volbách v roce 2006 dostala 0,3 procenta hlasů.

Vládu ANO a ČSSD tolerovanou komunisty prezident Miloš Zeman jmenoval loni 27. června. Na pondělním zasedání bude podle Babiše kabinet bilancovat, jaké ze svých cílů za první rok splnil.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Práva mladistvých v trestním řízení se zřejmě rozšíří, vyžaduje to…

17.07.2019 12:11 Předlohu prohlubující práva mladistvých v trestním řízení, jež vychází z evropské směrnice, Senát…

Schválí Senát novelu o EET? Návrh prošel ve výboru jen těsně

17.07.2019 11:50 Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení novely, která rozšiřuje elektronickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama