Odejde ČSSD z vlády? Včera bylo pozdě, zní ze strany. Zeman nad tím kroutí hlavou

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že pokud poslanci ANO podpoří do Rady České tiskové kanceláře (ČTK) publicistu Michaela Semína, povede to ke konci vládní koalice. Podle prezidenta Miloše Zemana by bylo velmi malicherné, pokud by se kvůli tomu koalice měla rozpadnout. V samotné ČSSD na koalici jsou různé názory. Převažuje však pocit, že by strana měla v koalici zůstat, jinak by jí to mohlo poškodit.

Sjezd ČSSD: Miloš Zeman

Michal Semín je zastánce velmi konzervativního proudu katolického tradicionalismu. Kritici mu vyčítají, že šíří konspirační teorie o 11. září a antisemitistické spekulace o tajných pokusech Židů ovládat svět. V mnohých bodech, např. v kritice České televize, se názorově potkává s hnutím SPD, které jej nominovalo jako svého kandidáta do Rady ČTK.

Proti tomu se ostře postavil Hamáček. Ten varoval, že pokud jeho nominaci podpoří i hnutí ANO, bude to konec koaliční vlády. Předseda ANO, premiér Andrej Babiš, na to reagoval tím, že vyzval poslance ANO, aby Semína nevolili.

Babiš se nicméně podivil, že zrovna volbu Semína – o kterém prý ani neví, kdo to je – považuje Hamáček za hlavní problém koalice. „Pokud pan předseda Hamáček to považuje za hlavní problém naší koalice, tak je zajímavé, že když sedíme, a dnes večer budeme znovu sedět, tak nikdy o tom nemluvil,“ řekl premiér před úterním jednáním koaliční rady.

Celá roztržka překvapila i prezidenta Miloše Zemana. „Nevím, kdo je pan Semín a pokládám za malicherné, kdyby se vláda měla rozpadnout kvůli radě České tiskové kanceláře,“ uvedl Zeman během pravidelného Týdne s prezidentem na TV Barrandov.

„Jan Hamáček naprosto realisticky upozornil, že pokud ČSSD z vlády odejde, tak se vláda opře o Svobodu a přímou demokracii,“ poukázal Zeman na to, k čemu by odchod z vlády vedl. Dle něj by si tím ČSSD jen uškodila. Zeman se plánuje v sobotu na pravidelné večeři v Lánech dotázat Babiše, zda je pro něj hnutí SPD ve vládě stále nepřijatelné.

Rozdělená ČSSD

ČSSD budou otázku setrvání ve vládě řešit na pátečním sjezdu. Některé hlasy tvrdí, že vstup do vlády byl chybou už od počátku. Např. Jiří Zimola, bývalý místopředseda a krajský předseda ČSSD, tvrdí, že vstup do vlády jen pomohl k tomu, že se k moci dostali „lidé, kteří zavinili prohru ČSSD v posledních parlamentních volbách a kteří svůj osobní zájem upřednostňují nad zájem ČSSD“. Podle něj se ČSSD měla držet návrhu Zemana a pouze podporovat menšinovou vládu ČSSD, uvedl pro server Seznam Zprávy.

Zimola stejně jako další cítí za volebními debakly ČSSD v poslední době právě svou účast ve vládě, kterou mají voliči vnímat jako porušování hodnot strany a jejích předvolebních slibů. Vyplývá to z jejich odpovědí zaslaných Seznam Zprávám.

Nicméně, z ankety mezi 61 členy představenstva strany, na kterou jich 40 odpovědělo, též vyplývá, že i přes kritiku je podpora rozhodnutí odejít z vlády poměrně malá. Představitelé ČSSD se obávají, že by takovýto krok voliči nemuseli pochopit a stranu by ještě více oslabil.

Zastánci vládní koalice tvrdí, že její výhodou je skutečnost, že ČSSD může naplňovat svůj vládní program. Za hranici, kdy by měla ČSSD z vlády odejít, označovali právě nemožnost plnit program, porušení koaliční smlouvy či schválení Semína do Rady ČTK.

Pro odpůrce vstupu ČSSD je takovou hranicí obžaloba premiéra. Podle některých už tato hranice byla dávno překonána a „pro odchod z vlády bylo včera pozdě“. Většina však přesto uvedla, že se bude držet toho, na čem se dohodne předsednictvo, protože nechtějí být „krysou poslaneckého klubu.“

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama