ČSSD spáchala sebevraždu? Hlasování o vládě vyvolalo ve straně rozkol

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček doporučí dnes předsednictvu strany, aby ČSSD příští týden v hlasování o nedůvěře podpořila vládu a zůstala v kabinetu. Opozice hlasování vyvolala kvůli auditním zprávám o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hamáček před jednáním v pražském Lidovém domě novinářům řekl, že angažmá v koalici s ANO má smysl, když se jeho straně daří naplňovat cíle, s kterými do ní šla. Podle místopředsedy Ondřeje Veselého je třeba, aby se tentokrát ČSSD jasně vyslovila a neopustila sál, jako při minulém hlasování o nedůvěře.

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček uvedl, že zaznamenal z krajů názory, že by se mělo dnes diskutovat o tom, zda ve vládě zůstat. "Já zastávám názor, že pokud se nám bude dařit naplňovat cíle, pro které jsme do vlády šli, tak to vládní angažmá má smysl," uvedl. V regionech podle něj převažuje stejný postoj. "Mám signály, že většinový názor je ten, který jsem teď sdělil," uvedl.

Bez účasti ve vládě by podle Hamáčka strana neměla možnost prosazovat svůj program. Priority ČSSD se podle něj musí adekvátně promítnout do státního rozpočtu na příští rok.

Poslanec Veselý řekl, že se při hlasování Sněmovny bude řídit rozhodnutím předsednictva. Při listopadovém hlasování o nedůvěře všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo jednací sál, čímž chtěli vládu podpořit, ale distancovat se od kauzy údajného únosu Babišova syna na Krym. Veselý by tento postup nerad opakoval, považuje ho za politicky nešťastný a veřejnost ho podle něj nepochopila. "Jsem přesvědčen, že to bude aktivní hlasování," řekl.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha novinářům řekl, že vývoj dal za pravdu těm, kdo byli ve straně proti vstupu do vlády. Pro ČSSD je podle něj nyní složité z koalice couvat, protože by ji nahradila SPD a vláda pokračovala dál. "Když spácháte sebevraždu, je těžké to pak vzít zpátky," řekl.

Statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka uvedl, že už nevěří Babišovi. "Poté, co porušil některé nepsané dohody, které jsme si sdělili. Z tohoto pohledu tak přistupuji i ke spolupráci s hnutím ANO. Veškeré kroky, které budeme požadovat, tak si následně budu kontrolovat. Od toho se bude odvíjet spolupráce i to, jak se bude chovat sociální demokracie," řekl.

ČSSD bude dnes diskutovat i o aktuální situaci v justici a propadáku v nedávných evropských volbách. Hamáček bude straníky také informovat o aktuálním stavu sporu s potomky právníka Zdeňka Altnera o více než třísetmilionovou odměnu za jeho právní služby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo bude mít projev v Senátu ČR, má se debatovat o Rusku či hybridních…

08.08.2020 16:00 Senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat…

Zemřel bývalý senátor Tomáš Grulich (†69)

08.08.2020 15:42 Ve věku 69 let zemřel bývalý senátor za Prahu 12 Tomáš Grulich (ODS). Na facebooku to dnes napsal…

Pirátům radí bývalý detektiv. Policie ho propustila kvůli spolupráci s nimi

08.08.2020 13:30 Někdejší detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jan Šmíd, jehož propustili…

Kdo má pravdu? Schillerová a ekonomové interpretují vládní pomoc různě

08.08.2020 11:07 Šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) umístila na svůj twitterový účet tabulku porovnávající,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama