Komunisté vládu nepotopí. Vojtěch Filip se zostra pustil do pravice i Petříčka

Komunisté ve středu aktivně nepodpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD. Jednoznačně se na tom dnes dohodlo širší vedení KSČM. Předseda komunistů Vojtěch Filip novinářům řekl, že iniciátoři hlasování nemají alternativu dalšího vývoje ani koncept řešení krize, která by vznikla případným pádem vlády. Sněmovna bude o nedůvěře hlasovat na návrh ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a lidovců v reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Vojtěch Filip
doporučujeme

"Důvod je jasný, protože ti, kteří navrhují vyslovení nedůvěry vládě, nepředkládají žádnou alternativu příštího vývoje v České republice. Nemají vykonstruovanou žádnou příští vládu ani nemají koncept, jak by krizi, kterou by způsobili, řešili," řekl Filip.

Usnesení výkonného výboru je doporučením pro poslance, kteří se domluví na postupu při schůzi ve středu ráno. "Ale určitě se zúčastníme, budeme ve Sněmovně, nebudeme odcházet a budeme sledovat rozpravu," uvedl Filip. Výhrady komunistů, kteří vládu tiše podporují, k práci kabinetu podle Filipa nejsou takové, že by se poslanci KSČM přidali k opozici. Vyjednávači KSČM je budou řešit na pravidelném hodnocení toleranční dohody mezi hnutím ANO a KSČM.

"Jsme kritici některých členů vlády, některých postupů, ale pokud jde o ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), ten byl vyměněn. Myslíme si že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) začal pracovat aktivně," řekl Filip.

Zmínil, že komunisté nejsou dlouhodobě spokojeni s prací ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). "Ale to necháváme na hodnoceni dohody o toleranci, která bude mezi námi a hnutím ANO," uzavřel. Kritika komunistů k návrhu rozpočtu podle Filipa směřuje k snižování schodku a i v tomto ohledu komunisté předpokládají posun do termínu dokončení rozpočtu.

Podle rozložení sil sněmovních stran by měla menšinová vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty hlasování přečkat, k vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů, kluby pětice opozičních stran a SPD čítají 87 poslanců. Podle iniciátorů hlasování je ale důležité, aby se všichni zákonodárci jasně vyslovili k podpoře předsedy vlády, který podle nich zatěžuje Českou republiku.

Z dosavadních 14 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl jediný. V roce 2009 Sněmovna vyjádřila nedůvěru vládě Mirka Topolánka v době, kdy ČR předsedala Evropské unii. Vláda ANO a ČSSD už loni 23. listopadu jeden pokus o vyslovení nedůvěry přečkala. Strany tehdy reagovaly na informace v kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu Babišova syna na Krym.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman přijme Babiše příští týden. Skončí tahanice o ministra kultury?

17.07.2019 19:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve středu 24. července na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama