Sliby, chyby? Experti si posvítili na resort financí. Tyhle předvolební sliby nesplněny

Odborníci oceňují, že ministerstvo financí dodrželo slibované nízké zadlužení státu a podniká přípravy k elektronizaci finanční správy. Za splněný slib označují i kroky v zavádění elektronické evidence tržeb, i když někteří mají k jejímu celkovému fungování výhrady. Naopak se vládě podle daňových odborníků a ekonomů nepodařilo změnit systém daně z příjmu včetně zrušení superhrubé mzdy nebo zabezpečit dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Příští týden uplyne rok od jmenování vlády.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo financí
doporučujeme

Samotné ministerstvo financí mezi své úspěchy po ročním fungování koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) uvádí v materiálu pro pondělní jednání vlády vedle dobrého hospodaření a stavu veřejných financí například vydávání dluhopisů pro občany, snižování počtu úředníků, přípravu digitální daně i růst daňových příjmů při současném snižování daňové zátěže. Mezi úspěchy zařadilo také zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky nebo vysoké ratingové hodnocení ČR.

"Výsledky činnosti vlády za rok od podepsání jejího programového prohlášení bych označil za rozporuplné. Vláda mířila ze svého prohlášení na jednoduché cíle s potenciálem krátkodobě zvýšit svou politickou popularitu, které doplňovala stejně motivovanými ad-hoc opatřeními. Na dlouhodobé ekonomické reformy si přitom čas nenašla, a to ani na takové, které zmiňuje její program. Tento přístup by snad mohl být pochopitelný těsně před parlamentními volbami, ale na začátku politického cyklu jde jednoznačně o selhání," uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Jako pozitivní vnímá přístup vlády k iniciativám soukromého sektoru, a to zejména v digitalizaci. Kritizuje naopak přístup vlády k veřejným financím, kdy podle něj kabinet promarnil jedinečnou příležitost na posílení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda ocenil, že vláda dodržela nízkou míru zadlužení. "ČR loni měla čtvrtou nejnižší úroveň veřejného dluhu v poměru k hrubému domácího produktu v EU, předčily ji pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko. Plusem pro vládu je to, že toto lichotivé umístění udržuje," uvedl. Dodal ale, že vláda mohla lépe využít uplynulá léta prosperity české ekonomiky k budování výraznějších přebytků a vytváření rozpočtového polštáře pro časy ekonomického útlumu.

"Pozitivní zprávou je, že v oblasti daně z příjmů fyzických osob došlo k opětovnému zvýšení hranice pro uplatnění paušálních výdajů pro podnikatele za současného zachování možnosti uplatnit si slevu na dani na manžela/manželku a daňové zvýhodnění na nezaopatřené děti," uvedla Gabriela Ivanco z poradenské společnosti Mazars.

V případě plánovaného zrušení superhrubé mzdy u daně z příjmů fyzických osob, zavedení 19procentní sazby a zachování solidárního zvýšení daně zavedením sazby 23 procent zůstala podle partnera ve společnosti Apogeo Jiřího Žežulky oblast daně z příjmů nedotčena.

Zároveň ale podle něj vláda dodržela slib ohledně zavedení zvláštního offline režimu u EET, i když podle něj dál panují spory o faktický přínos EET do státního rozpočtu.

"Jako shrnutí konstatuji, že programové prohlášení z června 2018 je srozumitelné, v mnoha bodech ambiciózní, v jiných pragmatické a jako celek pro Českou republiku dobré a zajímavé. A protože v tuto chvíli nemáme jinou vládu, která by jej realizovala, měli bychom patrně trpělivě vyčkat, zda se podaří současné vládě ve zbývajícím čase uskutečnit z programového prohlášení více," uvedl partner poradenské, daňové a účetní firmy Apogeo Vítězslav Hruška.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tomáš Klus překvapil: Tohle ve světě nemá obdoby. Jsem pyšný na naši…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Českou republiku navštívil předseda tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa. V sídle Senátu se…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Miloš Zeman musí do nemocnice, bude hospitalizován několik dní

16.10.2019 17:06 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne nastoupí na až čtyři dny do nemocnice. Půjde o…

Chováte psy? Pravidla se mají znovu zpřísnit, novela prošla Sněmovnou

16.10.2019 16:12 Aktualizováno Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama