Babišovi vadí Letná. Je zde smutná paralela s Adamcem v roce 1989, říká politolog

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

demonstrace proti Babišovi (Letná, 23. 6. 2019)
doporučujeme

Tomáš Lebeda z Palackého univerzity v Olomouci dnes ČTK řekl, že demonstrace s odhadovanou účastí kolem čtvrt milionu lidí premiérovi, který hodně sází na marketing a přímou komunikaci s voliči, pochopitelně vadí. "Je to pro něj problém, narušuje to jeho obraz u veřejnosti, ale nepovede to k jeho rezignaci," uvedl Lebeda.

Za smutnou paralelu s Letnou 1989 považuje, že zatímco tehdejší komunistický premiér Ladislav Adamec s opozicí jednal, demonstrace bral vážně, na jedné dokonce sám vystoupil a po tlaku veřejnosti nakonec odstoupil, současný premiér protesty zlehčuje a dialog s organizátory protestů vést nechce. "Současný premiér ale zase na rozdíl od Adamce ví, že nynější poměr sil ve společnosti není zdaleka tak jednoznačný jako před 30 lety," dodal Lebeda.

Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně uvedl, že vlna protestů proti Babišovi výrazně ovlivňuje společenskou atmosféru v zemi a vzbuzuje pozornost i v zahraničí. "ANO je teď v defenzivě, pro image Andreje Babiše a jeho hnutí je to nepříjemná situace vnitropoliticky i v mezinárodním měřítku," míní politolog.

Jaké dlouhodobější dopady na rozložení voličských nálad to může mít, lze podle něho nyní těžko odhadnout - dopad může mít také pokračování kauzy Čapí hnízdo, konečný audit Evropské unie o možném střetu zájmů českého premiéra i vývoj domácí ekonomiky. "Voliči ANO byli dosud rezistentní vůči negativním zprávám o Andreji Babišovi," připomněl Kopeček. Více ukážou za rok krajské volby, sněmovní volby budou za dva a půl roku. "Politická scéna není statická, do té doby se může mnohé změnit," dodal.

Část voličů ANO má podle Lebedy svůj vztah k Babišovi založený na víře, kterou nelze lehce rozbít věcnými argumenty založenými na faktech. Zda tuto víru v budoucnu dokáže něco ohrozit či oslabit, se dá nyní těžko předvídat, míní.

Dominanci ANO podle politologů nahrává roztříštěnost protibabišovského bloku, některé opoziční strany se navíc v průzkumech pohybují na hraně volitelnosti. Kopeček nevylučuje, že by do příštích sněmovních voleb mohla jít koalice ODS a KDU-ČSL, širší alianci středopravicových stran nepovažuje za reálnou. Za nepravděpodobné také považuje, že by se organizátor demonstraci, spolek Milion chvilek, změnil v nové politické hnutí, což jeho lídři také vylučují. Je ale podle něj možné, že se někteří jeho zástupci mohou angažovat v politice na kandidátce již existujících uskupení.

Také Lebeda neočekává, že by společný odpor vůči Babišovi přiměl k volební spolupráci tradiční strany s jasnou ideologií s hnutími, které na politické scéně existují jen několik málo let.

Nedělní demonstrace pořádané spolkem Milion chvilek proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Babišovi se podle různých odhadů zúčastnilo 200.000 až 283.000 lidí. Nejvyšší číslo dnes uvedl operátor T-Mobile, který tak zpřesnil svůj předchozí odhad 258.000 lidí. Zhruba čtvrtmilionovou účast odhadli i organizátoři, policie operovala s číslem kolem 200.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti a TOP 09 se opět hádají. Padne pražská koalice?

10.12.2019 16:17 Aktualizováno Pražská TOP 09 nechce kritikou primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) rozbít magistrátní koalici Spojených…

Krize v pražské koalici: Primátor Hřib je ochoten jednat s Pospíšilem

10.12.2019 15:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se nebrání schůzce s předsedou zastupitelů Spojených sil pro…

Volby by byly drama, Češi mění názor. Nový průzkum zde

10.12.2019 14:56 Aktualizováno Volby by i v listopadu vyhrálo hnutí ANO se značným náskokem před Piráty a ODS. V porovnání s…

Czexit? Názor exprezidenta Klause vás zaskočí, v projevu si rýpl do Zemana

10.12.2019 11:56 Problémy kolem brexitu ukazují, že případné vystoupení Česka z Evropské unie je v krátkodobém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama