Po volbách už Babiš premiérem nebude, míní Fiala. Pak se ozval Okamura...

V Praze na Letné začala v neděli podle předsedy ODS Petra Fialy změna a šéf hnutí ANO Andrej Babiše po dalších sněmovních volbách už premiérem nebude. Masivní shromáždění proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a za nezávislost justice podpořili také předsedové Pirátů Ivan Bartoš a KDU-ČSL Marek Výborný. Naopak šéf SPD Tomio Okamura míní, že část opozice zneužívá znepokojení obyvatel.

Přidejte svůj názor 157 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

Fiala na facebooku napsal, že nikdo nemůže tvrdit, že na Letné demonstrovala hrstka lidí, která se pokouší o něco nedemokratického. "Byla to nejmasovější demonstrace od roku 1989. V neděli na Letné začala změna, která vyvrcholí parlamentními volbami. Po nich nebude Andrej Babiš premiérem," uvedl. Další řádné sněmovní volby by se měly uskutečnit na podzim 2021.

Na Letné se v neděli odpoledne sešlo kolem 250.000 lidí. "Občanská společnost je zásadním pilířem demokracie a obavy, které vedou národ do ulic, na náměstí a dokážou zaplnit Letnou, zcela chápu," řekl dnes ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se nedělního shromáždění zúčastnil.

Podotkl, že s některými tezemi, které zněly z podia, souhlasí a s některými nikoli. "Podobná setkání nejsou primárně o lidech na podiu, ale o lidech pod podiem. Oceňuji však velmi, že se lidé v osobním životě i mimo společné protesty, které jsou demonstrativní ukázkou spolupráce, o politické dění zajímají, dokážou se spojit za nějakou myšlenkou a společně ji podporovat," uvedl Bartoš.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vítá, že veřejnosti není politická situace lhostejná. "Vyjádřit svůj postoj patří ke svobodě a demokracii. KDU-ČSL má obdobné výhrady k nefunkčnosti této vlády a proto bude hlasovat pro vysloveni nedůvěry," řekl ČTK Výborný s poukazem na středeční mimořádnou sněmovní schůzi, kterou k nedůvěře kabinetu ANO a ČSSD vyvolala pětice opozičních stran. Výborný doufá, že poctivost a slušnost v politice nakonec zvítězí.

Předseda SPD Tomio Okamura míní, že znepokojení obyvatel zneužívají politici takzvaného demokratického bloku, tedy ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Jde jim podle něho pouze o moc, nikoli o systémové změny. "Tito politici vytrvale ve Sněmovně blokují návrhy zákonů SPD o odvolatelnosti politiků a o referendu," řekl Okamura.

Demonstranti v neděli zcela zaplnili pláň na pražské Letné a část přilehlého parku. Podle odhadu organizátorů přišlo na úvod demonstrace čtvrt milionu lidí, následně počet ještě vrostl. Mobilní operátor T-Mobile na základě dat ze své sítě uvedl, že se na pláni sešlo 283.000 lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak deníku Právo řekl, že podle policie bylo v úvodu protestu na Letné 200.000 lidí, ke konci 250.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (157)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Souboj o post šéfa TOP 09: Sněm bude v listopadu, Czernin chce svrhnout…

17.07.2019 17:00 Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni.…

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Práva mladistvých v trestním řízení se zřejmě rozšíří, vyžaduje to…

17.07.2019 12:11 Předlohu prohlubující práva mladistvých v trestním řízení, jež vychází z evropské směrnice, Senát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama