Vzpoura v ČSSD? Dienstbier prozradil, jak se jeho kolegové dívají na vládu s Babišem

Senátor Jiří Dienstbier patří k té skupině v sociální demokracii, které kritizuje účast ČSSD v menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). I teď je přesvědčen, že jeho strana neměla vůbec vstupovat do vlády.

Jiří Dienstbier /ČSSD/

Dienstbier se svým kritickým názorem na Babiše nijak netají, dokonce se účastnil nedělní demonstrace proti Andreji Babišovi na Letné v Praze. Nelíbí se mu totiž, že premiér čelí trestnímu stíhání a nařčení ze střetu zájmů. „Takový člověk nemá být v čele vlády,“ uvedl pro ČT24 senátor.

Tvrdí také, že celá řada sociálních demokratů sdílí jeho postoj, že je problematické, když je člověk jako Babiš šéfem vlády. Pro ČSSD, která ve velkém přichází o voliče, by podle Dienstbiera navíc prospěla práce v opozici. Tato role by prý pro stranu byla pro jeho stranu ozdravná.

Kolik lidí s podobným názorem v ČSSD je, se ale neodvažuje odhadovat. „Ale v rámci Senátu je postoj naprosto jednoznačný. V podstatě všichni senátoři za ČSSD dávali najevo názor, že mají problém s tím, aby Babiš byl v čele vlády a aby se sociální demokracie na takové vládě podílela,“ připomněl.

Dienstbier je také přesvědčen, že Babišovy problémy budou zhoršovat. „Teď máme návrh auditních zpráv, během několika měsíců, možná na podzim, budeme mít finální znění a já si nemyslím, že to vyzní lépe pro Babiše, potažmo Českou republiku z hlediska čerpání dotací,“ vysvětluje.

Podle něj je také otázka, kdy padne rozhodnutí státního zástupce, jestli pošle obžalobu na Andreje Babiše k soudu. „Také to bude v řádu měsíců, déle to asi trvat nemůže. Situace se pravděpodobně bude vyhrocovat,“ myslí si senátor.

Protesty proti některým členům vlády Dienstbier vnímá jako základní pozitivní přínos. Oceňuje, že lidé nezůstávají zticha, ale naopak se zajímají, co se v jejich státe děje a začínají se aktivně zapojovat do veřejného dění.. „Myslím si, že pasivita lidí je dlouhodobě velkým problémem české společnosti, české politiky. Bez účasti lidí demokracie nemůže fungovat,“ říká Dienstbier.

Nedávno senátor také uvedl, že nelze vyloučit možnost zásahů do trestního stíhání premiéra a jeho rodiny. „Nepochybuji, že by měl (Andrej Babiš) chuť (zasahovat do chodu justice). Otázka je, jestli má možnost, nebo zda si ji dovolí využít,“ varoval senátor.

Senátor ČSSD Jiří Dienstbier byl od ledna 2014 do listopadu 2016 ministr bez portfeje, který měl na starosti lidská práva a rovné příležitosti a zároveň byl předsedou Legislativní rady vlády, dříve navíc působil jako stínový ministr spravedlnosti.

Babiš odvolá Mynáře, pokud sám nerezignuje

19.10.2021 10:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k…

Policie zahájí vyšetřování lidí z prezidentova okolí

19.10.2021 09:39 Policie zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných…

Policie navrhuje zastavit Fojtíkovo trestní stíhání ohledně železné opony.…

18.10.2021 22:15 Aktualizováno Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) předložil Obvodnímu státnímu…

Zeman není schopen výkonu funkce, Mynář o tom věděl, řekl Vystrčil s…

18.10.2021 20:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních…

Aktivace článku 66 je velmi pravděpodobná, zní ze Spolu. Podle Vondráčka…

18.10.2021 20:20 Aktualizováno Předseda občanských demokratů a lídr koalice Spolu na premiéra Petr Fiala považuje zprávu o…

Mynářův postup je těžko obhajitelný, míní ústavní právník

18.10.2021 19:49 Za těžko obhajitelný považuje ústavní právník Jan Kysela postup kancléře Vratislava Mynáře, který…

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy České republiky, který věnuje hlavně…

18.10.2021 18:27 Článek 66 se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci,…

Schillerová promine DPH u energií pro listopad a prosinec

18.10.2021 18:06 Aktualizováno Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané…

Stát odpustí domácnostem poplatek za obnovitelné zdroje až 1500 korun

18.10.2021 17:11 Domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby…

Mynářovo vystoupení byla šaškárna. Nic neřekl, jen pohrdá občany, míní…

18.10.2021 16:24 Vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře k situaci ohledně hospitalizovaného prezidenta…

Související:

Právě se děje

reklama