Volíte Babiše? Raději nečtěte. Dozvíte se o sobě nepěkné věci

Režisér, producent a komentátor deníku Reflex rozebral slavný výrok premiéra Babiše o řízení státu jako firmy a také okomentoval současnou politickou situaci po nědělní demonstraci.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Demonstrace proti Babišovi na Letné
doporučujeme

„Andrej Babiš odmítá sebemenší ústupek, protože by tím přiznal nefunkčnost životní filozofie o řízení státu jako firmy. Byť by uznání omylu nemuselo být nutně porážkou osobní, jde o to, že Babiš považuje slovo kompromis za sprosté,“ zkritizoval Mertlík neústupnost Babiše.

Příčinou problému je podle něho při tom sám Andrej Babiš. „Je to premiér, kdo hrotí situaci, nikoliv demonstranti, kteří v souladu se zákonem, ústavou a pravidly vyslovují – po dlouhé trpělivosti – nesouhlas s jeho činy.“

Dále pak Mertlík vysvětlil rozdíl mezi firmou a státem. Standardní firmu totiž vlastní podnikatel, který za ni nese i plnou odpovědnost. „To však není případ státu, kde ten, kdo jej řídí, nenakládá s vlastními, ale jemu jen svěřenými prostředky. Ty nejsou ani majetkem státu, jenž nechodí do práce a na rozmařilý život si bere peníze z kasy těch, kteří do práce – na rozdíl od něj – chodí. Proto mají občané/vkladatelé právo na protest proti krokům jimi voleného manažera firmy/státu a jím dosazeného vedení,“ okomentoval zásadní rozdíl mezi firemním a státním řízením známý režisér.

S kritikou došlo i na podporovatele vládní strany. „Smutné je, pokud jim ke spokojenosti stačí pravidelný přísun granulí (příspěvků a přídavků) do misky, aniž by se zajímali, zda zbývá „na pak“ či odkud na to páníček bere. V tom případě se degradují na hloupé závislé zvířátko, protože i sysel si nechává zásoby na zimu.“

Stranou nezůstal ani problém s evropskými dotacemi, který Mertlíkovi rovněž zapadl do jeho alegorii o státu a jeho zaměstnancích. „S argumentem: „Zvolili jste mne, tak držte zobáky!“ se potýká Andrej Babiš, který má k tisícům občanů skutečně vztah zaměstnavatele. Naplňuje tak filozofii řídit stát jako firmu – dlužno dodat – nejen za jejich vlastní peníze, ale i za peníze jejich sousedů,“ narážel režisér na stamilionové dotace pro Agrofert, které jsou však rozporovaný kvůli premiérovu střetu zájmů.

„Letná definitivně ukázala, že hranice nevede mezi městem a venkovem, ale jako vždy mezi těmi, kteří se zajímají a čtou, a těmi, kteří čtou jen slevové letáky a titulky,“ uzavřel Mertlík.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Práva mladistvých v trestním řízení se zřejmě rozšíří, vyžaduje to…

17.07.2019 12:11 Předlohu prohlubující práva mladistvých v trestním řízení, jež vychází z evropské směrnice, Senát…

Schválí Senát novelu o EET? Návrh prošel ve výboru jen těsně

17.07.2019 11:50 Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení novely, která rozšiřuje elektronickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama