Zeman dorazil na "svou" Vysočinu. Pustil se do demonstrantů proti Babišovi

Účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za spravedlivou justici podle prezidenta Miloše Zemana protestují proti výsledku svobodných voleb, zatímco demonstrace v roce 1989 po svobodných volbách volaly. Zeman neočekává, že by Babišova vláda skončila dřív než v řádném termínu za 2,5 roku. Řekl to dnes v Jihlavě. Místopředseda spolku Milion chvilek, který protesty organizuje, Benjamin Roll ČTK napsal, že volby pořadatelé respektují. Občané však mají právo se ozvat, když cítí ohrožení, uvedl.

Přidejte svůj názor 245 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Zeman dnes vzpomínal, jak on sám v roce 1989 volal po svobodných volbách. "Na Letné jsem skončil svůj projev právě větou - chceme svobodné volby. Dnes demonstrujeme proti výsledku svobodných voleb," řekl.

Přiznal protestujícím právo na demonstrace, vláda se ale podle něho v demokratické svobodné společnosti mění demokratickými svobodnými volbami, nikoli demonstracemi. Odvolat premiéra lze podle prezidenta jen vyslovením nedůvěry v Poslanecké sněmovně. 

"Podle počtu hlasů to na to zatím nevypadá. Anebo musí být poražen ve volbách, což se také nezdá býti pravděpodobné," řekl Zeman. Poslední volby do Poslanecké sněmovny se konaly na podzim roku 2017, Babišovo hnutí ANO v nich získalo 29,64 procenta hlasů a s velkým náskokem zvítězilo.

"Znovu a znovu opakujeme, že volby respektujeme. Nikdy jsme výsledek voleb nezpochybnili," napsal ČTK Roll, podle kterého je nepřijatelné, jak s důvěrou voličů Babiš nakládá. "Je trestně stíhaný a přitom je v pozici, kterou vytváří tlak na justici. Ovlivňuje rozdělování dotací a přitom je navázán na Agrofert," uvedl. "Normální strana by již svého předsedu v takové situaci vyměnila. V minulosti končili politici kvůli mnohem menším podezřením. Samozřejmě definitivní změna může nastat až po volbách. To však všichni dobře vědí a nijak to nebere právo občanů ozvat se, když cítí nějaké ohrožení," doplnil Roll.

Veřejnost proti Babišovi a změně ministerstva spravedlnosti protestuje od dubna. Lidé premiérovi vytýkají jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Poslední demonstrace proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), kterou uspořádala iniciativa Milion chvilek pro demokracii, se v neděli na pražské Letné zúčastnilo 283.000 lidí.

K možnému setkání se zástupci iniciativy Milion chvilek dnes Zeman v debatě s obyvateli Humpolce řekl, že to pokládá za zbytečné. "Na Hrad zvu politiky a ty politiky zvu samozřejmě i do Lán, velmi pravidelně a velmi často. Zatímco tito lidé nejsou nikým voleni," řekl. Odpověděl tak muži z publika, který uvedl, že podle jeho názoru by měl prezident lidi spojovat. "Vždyť to by mohly být vaše děti. Jaký je to pro vás problém pozvat tyto lidi na Hrad a pobavit se s nimi," zněl jeho dotaz.

Zeman v Humpolci také řekl, že na Letné bylo v neděli maximálně 250.000 lidí, podle něj třikrát méně než v listopadu 1989. Nedělní počty demonstrujících podle Zemana představují jen asi dvě procenta oprávněných voličů, což podle něj není záruka masivní nebo aspoň významné podpory.

Setkání s prezidentem se na humpoleckém náměstí zúčastnilo 200 až 300 lidí. Objevily se i dva transparenty. Na jednom stálo: "Miloši, vaše návštěva v Bílém domě Trumpa potěší", na druhém: "Souhlasím s ústavní žalobou na tohoto prezidenta".

V dalších dnech Zamen navštíví Třebíčsko a Žďársko. Oficiální návštěvu ukončí 27. června v Bystřici nad Pernštejnem. V kraji pak stráví několik dní dovolené v Novém Veselí, kde spoluvlastní nemovitost.

Loading...
Vstupte do diskuze (245)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko a Německo na kordy kvůli uprchlíkům. Pomůžeme, ale žádné kvóty,…

17.07.2019 15:09 Česko je připraveno pomoci ve společném evropském řešení migrace, odmítá ale kvóty na rozdělování…

Děti a vnuci emigrantů snáz dostanou české občanství? Senátní výbor je pro

17.07.2019 12:27 Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, nejspíš dosáhnou snáz na české…

Práva mladistvých v trestním řízení se zřejmě rozšíří, vyžaduje to…

17.07.2019 12:11 Předlohu prohlubující práva mladistvých v trestním řízení, jež vychází z evropské směrnice, Senát…

Schválí Senát novelu o EET? Návrh prošel ve výboru jen těsně

17.07.2019 11:50 Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil plénu schválení novely, která rozšiřuje elektronickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama