Je to smutné, Zemanovy výroky o demonstracích nejsou pravdivé, pustil se politolog do prezidenta

Prezident Miloš Zeman během oficiální návštěvy kraje Vysočina okomentoval i proběhlé demonstrace. Politolog Kamil Švec však jeho výroky považuje za nepravdivé a zavádějící.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

„Vždy reaguji na dotazy týkající se demonstrací dvěma stručnými větami: V demokratické svobodné společnosti má každý právo demonstrovat. A za druhé: Vlády se mění v demokratické svobodné společnosti demokratickými svobodnými volbami, a nikoli demonstracemi,“ řekl na účet demonstrantů Zeman.

Jakýkoliv reálný dopad demonstrací pak Zeman odmítl a opět argumentoval volbami. „Pokud ty příští volby nedopadnou jinak, tak mají smůlu,“ uvedl prezident na oficiální návštěvě kraje.

Zemanova analýza však neodpovídá realitě podle politologa působícího na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Vláda totiž podle něj může být změněna řadou různých metod.

„Čistě politologicky: je smutné se dozvídat, že prezident republiky neví, jak má fungovat demokratická společnost. Bez ohledu na demonstrace, není prostě pravda, že vlády se mění pouze volbami. Příkladů je spousta,“ uvedl na sociálních sítích odborník na politické systémy Kamil Švec.

Narážel tak na situace, kdy je například u moci tzv. úřednická vláda anebo vláda v demisi. Úřednickou vládu Jiřího Rusnoka instaloval i Miloš Zeman, přestože Rusnok neměl dojednanou podporu v Poslanecké sněmovně na rozdíl od kandidátky na premiérku Miroslavy Němcové (ODS). Rusnokova vláda tak neměla legitimitu, kterou podle ústavy musí mít prostřednictvím zvolené dolní komory Parlamentu, tudíž nijak nereflektovala výsledky voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 19:42 Aktualizováno Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 18:51 Aktualizováno Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama