Miloši, to je ubohost! Topolánek se zlobí na prezidenta Zemana

Prezident Miloš Zeman se na své cestě po Vysočině nechal slyšet, že účastníci demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislou justici protestují proti výsledku svobodných voleb. Odmítl také srovnání současných protestů s těmi z roku 1989, protože tehdy podle něj naopak demonstranti po svobodných volbách volali. Jeho slova naštvala někdejšího premiéra Mirka Topolánka.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Mirek Topolánek
doporučujeme

Zeman v Jihlavě uvedl, že lidé mají právo na demonstrace. Vláda se ale podle něj v demokratické svobodné společnosti mění demokratickými svobodnými volbami a ne protesty. Dodal také, že neočekává, že by Babišova vláda skončila dřív než v řádném termínu - tedy za 2,5 roku.

S jeho slovy ale důrazně nesouhlasí někdejší premiér a jeden ze Zemanových soupeřů v prezidentské volba, Mirek Topolánek. „Můžeme se pouze ptát, proč Zeman lže. Ústava počítá s variantou, že premiér nemůže vykonávat svůj mandát. Umře, je trestně stíhán... Proto se, Miloši, konají ty volby. Ty nevyhrál Babiš, ale ANO. Nebráníš svobodné volby, ale Babiše a sebe. Je to ubohost!“ vzkázal na Hrad Topolánek.

Jeden z diskutujících na twitteru připomněl, jak Zeman po pádu vlády Petra nešase (ODS) jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka. „To Zemanovi nevadilo,“ posteskl si jeden z Čechů. „Související s neakceptací vlády Němcové se 101 hlasy podpory. Osobitý výklad Ústavy. Ústava to nepředjímá striktně, nicméně počítá s tím, že člověk, který se jejími mantinely má řídit, respektuje pravidla fair play, slušnosti, demokratických tradic (i nepsaných) a zájmy státu,“ zareagoval na jeho slova Topolánek.

Podle některých názorů navíc nejsou volby v Česku tak úplně svobodné, protože proběhly po „zlikvidování činnosti investigativních novinářů v největších denících skoupených Babiše“. I s tím Topolánek souhlasí. „Ano, je diskutabilní, zda volby s tak nerovným přístupem k financím a s jistotou zneužití vlastních médií, jsou ještě svobodné,“ přiznal.

Na Zemanova slova zareagoval i politolog Kamil Švec. „Čistě politologicky: je smutné se dozvídat, že prezident republiky neví, jak má fungovat demokratická společnost. Bez ohledu na demonstrace, není prostě pravda, že vlády se mění pouze volbami. Příkladů je spousta,“ připomněl.

Podle exposlance TOP 09 Františka Laudáta Zeman káře vodu a pije víno. „Zeman je manipulátorem okamžiku. Nevím, který blb ho pozval do krásného města Humpolce. Tam vykládal, že o premiérovi a vládě se rozhoduje ve volbách. Tak nevím, co mělo znamenat, když svoji první prezidentskou kampaň vedl s tím, že je třeba zničit vládu Petra Nečase, což následně po pádu vlády v roce 2013 i prezentoval jako největší svůj úspěch v úřadu. Poté ignoroval 101 podpisů poslanců vzešlých z řádných voleb, aby dosadil vládu svých kámošů v čele s Rusnokem,“ připomněl.

Tehdy prý výsledek voleb nerespektoval. „Jak vysvětlí, že následně ignoroval výsledek předčasných voleb a zbytečně odmítal lídra vítězné ČSSD Sobotku pověřit sestavením vlády? Vedl politiku ve stylu "každý den pro moje, nikým nevolené a bez důvěry, kámoše je dobrý“. Však rozhazovali v krizi těžce ušetřené miliardy plnými hrstmi. Poté i na Babiše zbylo dost,“ dodal laudát.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Eutanazie už nebude v ČR vraždou? Poslanci znovu předloží kontroverzní…

15.10.2019 17:04 Návrh zákona o eutanazii chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března příštího roku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama