Vláda se otřásala v základech. Sněmovna o nedůvěře rozhodne v noci

Sněmovna bude jednat o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD případně i po dnešní půlnoci, debatu přerušovat nebude. Dospěje tedy také k hlasování. Vyplývá to z vyjádření předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO), jenž poukázal na výklad trvání jednacího dne. Nikdo z poslanců proti tomu nic nenamítal.

Přidejte svůj názor 264 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Schůze PS ŽIVĚ | zdroj: psp.cz

Sněmovna si už dopoledne odhlasovala, že bude moci jednat i po 21:00. "Máme z minulosti zavedený výklad, který nebyl rozporován, nebyl napaden, že jednací den začíná v 09:00 a může končit až v 08:59 následujícího dne," uvedl Vondráček. Pouze v případě zákonů se zavedla praxe, že Sněmovna pro jistotu rozhoduje o tom, že o nich může jednat a hlasovat i po půlnoci, podotkl.

Místopředsedkyně nejsilnějšího opozičního klubu ODS Jana Černochová podotkla, že dopolední návrh na možnost jednat a hlasovat i po 21:00 byl zamýšlen tak, jak prezentoval Vondráček.

Poslanci debatují o nedůvěře vládě 11. hodinu. Přihlášeno je ještě 12 poslanců, přičemž mnohé projevy vyvolávají krátké faktické poznámky.

Představitelé opozice a ministři vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) se od rána střídají u řečnického pultíku v Poslanecké sněmovně, která z iniciativy pěti opozičních stran jedná o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Kabinet hlasování pravděpodobně přečká, postoj dnes nezměnila po mimořádném jednání klubu ani vládní ČSSD, která neúspěšně žádala opozici o přerušení schůze.

Poslanci ČSSD se radili, jak postupovat s ohledem na to, že prezident Miloš Zeman se stále nevyjádřil k tomu, kdy nahradí ministra kultury Antonína Staňka místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou, jak strana požaduje. ČSSD zvažuje, že bude usilovat o podání kompetenční žaloby na Zemana, prvořadé je ale jednání šéfa strany Jana Hamáčka s prezidentem.

Opoziční snaha o svržení menšinové vlády ANO a ČSSD je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) legitimní nástroj politického boje, ale nerozumí jí. Ministerský předseda dnes ve Sněmovně řekl, že návrh na vyslovení kabinetu chápe jako pokus o destabilizaci Česka. Není podle něho žádný důvod, aby podal demisi, kabinet má podle premiéra výsledky. Babiš věří tomu, že kabinet vydrží do konce volebního období.

Schůzi k vyslovení nedůvěry vládě vyvolala pětice stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. "Beru to jako pokus o destabilizaci naší země, to je proti zájmům občanů naší republiky, to je proti zájmům všech," prohlásil Babiš.

Pád kabinetu by podle něho vedl k ochromení Česka. Opozici premiér nařkl z toho, že stupňuje napětí, vnáší mezi obyvatele nejistotu a chce Česko poškodit. "Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako v tomto období," uvedl Babiš, podle něhož jde i o zásluhu hnutí ANO.

Premiér se ohradil proti tvrzením, že působí nějaký problém, i proti předběžným auditním zprávám. Zdůraznil, že když skupinu Agrofert převedl v únoru 2017 do svěřenských fondů, postupoval podle práva. "Střet zájmů žádný není, protože jsem postupoval podle zákona," řekl Babiš.

Vrátil se také k případu evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo, v níž mu hrozí obžaloba. Zopakoval, že jde podle něho o účelové trestní stíhání. K údajné spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní (StB) Babiš uvedl, že u slovenských soudů třikrát vyhrál a pak Ústavní soud uvedl, že žaloval nesprávnou instituci. "Já jsem nic neudělal a vyhraju to na tisíc procent," prohlásil Babiš.

V reakci na masivní demonstrace proti premiérovi, ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a za nezávislost justice Babiš uvedl, že Benešová je odbornice a bojovnice proti korupci a klientelismu a justice nezávislá je. "Neexistuje, že bychom někde do něčeho zasáhli," řekl.

"Není důvod, aby vláda skončila. Naopak vláda se má čím pochlubit," pokračoval premiér, který avizoval, že jeho ministři budou před poslanci prezentovat své výsledky. Odmítl možnost předčasných sněmovních voleb.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by měl Babiš odstoupit, protože jeho výroky nezaručují, že se podvolí nezávislému vyšetřování svých kauz. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že předběžné výsledky auditů Evropské komise premiéra přistihly při činu. Babiš podle něj místo demise "všechny osočuje, kope kolem sebe, zpochybňuje závěry tohoto auditu a křičí, že nikdy neodstoupí".

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska vláda vede Česko po cestě do zaostalosti a používá manipulativní lži, podle předsedy lidovců Marka Výborného zase kabinet charakterizuje zoufalost. Šéf STAN Vít Rakušan prohlásil, že Babišova sestava je vládou minulosti, nekomunikace a uzavřenosti ve vlastní pravdě. Proti vládě se postaví kvůli zapojení ČSSD i SPD, řekl její předseda Tomio Okamura.

Poslanci ČSSD na část jednání opustili sál, aby se poradili o nejnovějším vývoji kolem ministra kultury. Své pokračování ve vládě podmínili v pátek na jednání předsednictva mimo jiné tím, že bude záležitost vyřešena do konce června. Pokud se tak nestane, svolá ČSSD mimořádné jednání předsednictva. Zeman ani po úterní schůzce se Šmardou neinformoval, jak bude postupovat.

ČSSD zvažuje, že v případě dalšího otálení prezidenta požádá premiéra o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Návrh na výměnu ministrů má Zeman od konce května, předtím nevyhověl Staňkově demisi. Hamáček chce s prezidentem hovořit. "Není to tak, že stojí v nějaké rovině ultimáta, že bychom požádali premiéra, aby tu žalobu podal," řekl Hamáček ČTK. Zeman podle něj Šmardu kategoricky neodmítl a vyjádřil ochotu jednat. Prezident řekl, že se k tomu, zda bude Šmarda ministrem, vyjádří až po jednání s Hamáčkem, které by se podle kuloárových informací mělo uskutečnit do pátku.

Loading...
Vstupte do diskuze (264)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici grilovali Českou televizi. Ta zareagovala

17.10.2019 20:24 Poslanci dnes večer pokračovali v debatě o starších výročních zprávách České televize (ČT). Výtky…

Vazby zpřetrhány. Praha ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem

17.10.2019 17:53 Pražští zastupitelé dnes definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s čínským Pekingem. Na…

Pražské zastupitelstvo se pohádalo kvůli záchodům

17.10.2019 17:50 Zástupci pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na dnešním…

Skandál u pražských Pirátů: Šéfka zastupitelů rezignovala, navezla se do…

17.10.2019 17:50 Aktualizováno Předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty Michaela Krausová rezignovala na svou funkci.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama