Odvolán jsem byl, ale v demisi nejsem, uvedl ministr Staněk

Prezident Miloš Zeman měl podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) právo jeho rezignaci odmítnout. Staněk to uvedl za nesouhlasu opozice v rámci své půlhodinové obhajoby ve Sněmovně. Odmítl, že by byl ministrem kultury v demisi, byť byl podle svých slov řádně odvolán. Připustil, že udělal spousty chyb, ale také mnoho prospěšného.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Antonín Staněk
doporučujeme

"Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami," uvedl mimo jiné ministr.

Ke své současné pozici Staněk řekl, že se rozhodl rezignovat kvůli tomu, že neměl podporu ČSSD. "Jistě připustíte, že prezident republiky může rozhodnout, jak rozhodne. Pan prezident nepřijal moji demisi, na to má právo. Nicméně teď jsem odvolán řádným způsobem a je věcí orgánů, které to musí rozhodnout, aby rozhodly. Nicméně bych vás chtěl upozornit, že zcela rozhodně nejsem ministr kultury v demisi, byť se o to mnohá média snaží to takto interpretovat," dodal Staněk.

Staňkovo působení na ministerstvu kritizoval poslanec ODS Martin Baxa (ODS), označil ho za nominanta "čtvrté vládní strany, strany Hradu". Staněk charakterizoval Baxův projev jako "smršť hrůz a katastrof". Ohradil se proti výrokům o "velikonočních popravách", jak poslanec ODS mluvil o odvolání ředitelů Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Ministr odvolání obou oznámil těsně před velikonočními svátky, stalo se to terčem kritiky politiků i umělecké obce, která vyústila v požadavek Staňkova odchodu z funkce.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura posléze řekl Staňkovi, že to bylo nejlepší vystoupení ministra na rozdíl od mdlých trapných a drzých projevů členů vlády za ANO. Poukázal ale na to, že se ministr během projevu neměl obracet na poslance ODS, ale na poslance své strany, která ho chce z vlády odvolat, a na premiéra, který návrh na jeho odvolání podal.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

Jsou to fakt magoři. Andrej Babiš vytáhl šokující zprávu o Česku

22.07.2019 08:59 Ani tuto neděli nezapomněl premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho tým sepsat rozsáhlé hlášení o tom, co…

Česko reaguje na ukrajinské volby. Vzkaz do Kyjeva je jednoznačný

22.07.2019 08:53 Vítězství strany Sluha národa v ukrajinských parlamentních volbách otevře prostor dalším reformám,…

Babiš se po dovolené může dost divit, ministryně Maláčová obrátila

22.07.2019 08:46 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sociálních sítích uvedla, jaké plány má její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama