To jste zmagořili? Popravit Staňka. Po noční hádce ve Sněmovně je tu pokračování

Poslanecká sněmovna jednala tařka 17 hodin ohledně hlasování o nedůvěře vládě. Média si především všimla odpolední nepřítomnosti ČSSD, jejíž poslanecký klub jednal o tom, jak postupovat, pokud dosavadní ministr kultury Antonín Staněk nebude odvolán ze své pozice. Právě Staňkovo vystoupení vyvolalo velkou odezvu. Podporu Staňkovi vyjádřila jihočeská organizace ČSSD. Její předseda, Jiří Zimola, to odůvodnil tím, že je potřeba, aby lidé viděli, že ne všichni ve straně „zblbli“.

Antonín Staněk

Staněk měl na konci května skončit ve své funkci na základě podnětu ze strany předsedy ČSSD, Jana Hamáčka. Prezident Miloš Zeman jej však odmítl odvolat a jmenovat jeho nástupce, Michala Šmardu. To představuje pro ČSSD značný problém, protože Hamáček už dříve uvedl, že pokud premiér Andrej Babiš neprosadí odvolání Staňka, půjde ČSSD z vlády.

Kvůli záležitosti svolala ČSSD mimořádné jednání klubu. Na něm se dohodla, že vládu zatím podpoří. Situace se Staňkem by však měla dle vedení ČSSD vyřešena do neděle.

Hamáček zmínil, že by bylo možné, kdyby Zeman trval na Staňkovi, požádá Babiše, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Později však svá slova zmírnil s tím, že nejprve o věci s prezidentem promluví. Spor u Ústavního soudu s hlavou státu může v takovémto případě vyvolat pouze premiér.

Staňka se zastala jihočeská organizace ČSSD v čele bývalým místopředsedou ČSSD, Jiřím Zimolou. „Když vidím ten křik kolem jmenování nejmenování ministra kultury, musím se vám s něčím svěřit. Tradičně odbojná jihočeská organizace ČSSD, konkrétně její krajské předsednictvo, podpořilo na svém pondělním jednání ministra Staňka a jeho boj za transparentní a hospodárné využívání peněz v kultuře a vyzvalo vedení ČSSD, aby jej podrželo ve funkci a neustupovalo tlaku části kulturní fronty a některých jejích tlampačů novinářů. Vím, jaký křik se spustí, ale je třeba, aby lidi viděli, že ne všichni v ČSSD zblbli,“ napsal Zimola na svém facebookovém profilu.

Bývalý hejtman Jihočeského kraje odkazoval na to, že za odvolání Staňka podporuje především kulturní obec, které se nelíbí jeho odvolání šéfa Národní galerie, Jiřího Fajta. Staněk si však stojí za tím, že udělal správně. Opětovně to řekl i během svého středečního proslovu na jednání Sněmovny.

Staněk ve svém proslovu hájil svou práci v resortu kultury. Prohlásil, že ho hodně lidí zná. „Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami,“ řekl ministr. Podle svých slov je „přehnaně slušný“ a kolegové ho varovali, že se to obrátí proti němu.

Dosavadní ministr kultury též řekl, že „bude popraven a zastřelen“ mimo jiné za to, že se dotázal ředitelky Památníku Lidice Lehmannové, proč jsou při pokládání věnců u památníku ignorovány některé jednotlivé strany, například SPD. Odvolávat ji podle svých slov však nehodlá.

Staněk zdůraznil, že není v demisi. „Nicméně bych vás chtěl upozornit, že zcela rozhodně nejsem ministr kultury v demisi, byť se o to mnohá média snaží to takto interpretovat," uvedl Staněk s tím, že je na prezidentovi, aby se „rozhodl, jak chce“.

Poslanec ODS Martin Baxa (ODS) tuto prezidentovu podporu velmi zkritizoval. Označil Staňka za nominanta „čtvrté vládní strany, strany Hradu". Staněk charakterizoval Baxův projev jako "smršť hrůz a katastrof".

Naopak jisté formy podpory se dostalo Staňkovi od předsedy poslanců ODS, Zbyňka Stanjury. Ten vystoupení ministra, kterému se dostalo ais největšího potlesku, označil za nejlepší vystoupení ministra na rozdíl od mdlých trapných a drzých projevů členů vlády za ANO. 

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Sněhu si zatím moc neužijeme? Předpověď počasí na měsíc

27.11.2021 06:30 Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19.…

Analýza na 90 procent potvrdila první výskyt varianty omikron v Česku

27.11.2021 21:40 Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Zeman opustil nemocnici, Fialu chce jmenovat v neděli

27.11.2021 22:08 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes v 15:30 opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v Praze, kam byl…

Hrad řeší, jak Zeman jmenuje Fialu premiérem. Osobně to dle Vojtěcha nelze

26.11.2021 17:03 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu…

Zeman v sobotu opustí nemocnici, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Fiala je připraven být jmenován. Se Zemanem chce jednat o dalším…

26.11.2021 12:33 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala potvrdil plán na své jmenování premiérem v neděli. Předpokládá, že s…

Senát zatím převod prezidentských pravomocí nenavrhne

26.11.2021 12:22 Senát kvůli opětovné hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a dvoudennímu odkladu jmenování Petra…

Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové, plénum je potvrdilo

26.11.2021 11:29 Aktualizováno Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové. Sněmovna je dnes ve funkcích potvrdila. Debatu k…

SPD neprosadila sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu

26.11.2021 09:55 Poslanci hnutí SPD neprosadili sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu, který vyhlásila končící…

Pražský primátor Hřib se pokusí příští rok ve volbách obhájit svůj post

26.11.2021 08:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se pokusí v příštím roce ve volbách obhájit svůj post. Ve…

Zeman je zpět v nemocnici, nakazil se koronavirem. Příznaky nemá

25.11.2021 22:05 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes večer převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) kvůli…

V Česku bude od půlnoci znovu platit nouzový stav. Další opatření se…

25.11.2021 22:03 Aktualizováno V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním…

Související:

Právě se děje

reklama