Mezi SPD a Trikolórou vládne napětí? Okamura se opřel nejen do ní

S vládní krizí kolem neodvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) jsou spojeny rozšířené spekulace, že by premiér Andrej Babiš (ANO) by si v případě ochodu ČSSD z vlády vzal do vládní koalice hnutí SPD. Babiš však stále trvá na tom, že s SDP do vlády nebude. K věci se vyjádřil i Tomio Okamura. Ten nešetří kritikou na vládní koalici, na strany Demokratického bloku, ale i na hnutí Trikolóra

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tomio Okamura
doporučujeme

ČSSD pohrozila odchodem z vlády, pokud Babiš neprosadí u prezidenta Miloše Zemana odvolání Staňka a jeho nahrazení Michael Šmardou (ČSSD). Podle Babiše by to pravděpodobně vedlo k předčasných volbám. Zeman uvedl, že není proti nim.

Okamura tvrdí, že se SPD předčasných voleb nebojí s tím, že má stabilní preference kolem 10%. Přesto je nechce. „Ty volby stojí miliardu a my bychom ji radši dali na důchody. Voliči rozdali karty, každý má nějaké hlasy,“ uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES. 

Předseda SPD vidí řešení krize ve vládě odborníků jmenované vítězem voleb. „Já neříkám záměrně – sestavená Andrejem Babišem. To je na panu prezidentovi,“ dodal Okamura. Takovou vládu podpoří, pokud se zaváže prosazovat program SPD. O té současné tvrdí, že to nedělá a proto nemá důvěru SPD.

SPD již dříve žádala ochod tří ministrů, kteří dle ní nesplňovali požadavky na tuto „odbornou klasifikaci“. Okamura sice má výhrady k některým ze současných ministrů (ačkoliv nejmenoval nikoho konkrétně, nabízí se např. ministr zahraničí Tomáš Petříček či ministr vnitra Jan Hamáček, s kterými je Okamura dlouhodobě v konfliktu – poznámka redakce), ty dle něj nejhorší  - Martin Stropnický, Karla Šlechtová, Robert Pelikán a Dan Ťok – jsou pryč.

Okamura popírá, že by chtěl vstoupit do vlády s hnutím ANO. „SPD nevstoupí do vlády s žádným trestně obviněným premiérem. I kdyby to byl Kalousek, Fiala nebo Bartoš,“ tvrdí. Premiér Babiš je trestně obviněn v kauze Čapí hnízdo.

Předseda SPD se kriticky vymezil proti vládní ČSSD. Tvrdí, že v celém sporu nejde „ani o Staňka, ani o Šmardu,“ ale o „nestoudnost“ politiků ČSSD, kteří „chtějí být za každou cenu ministrem, i když jen na pár měsíců“.

Kritikou nešetřil ani tzv. Demokratický blok, neboli strany ODS, TOP 09? KDU-ČSL, Piráti a STAN, které spojuje jejich odpor k Babišovi. Hanlivě je nazývá „demagogickým blokem“ a vyčítá jim, že zemi nepřináší žádné konstruktivní řešení, jen chaos.

Okamura se částečně vymezil i proti jeho politickému konkurentovi, hnutí Trikolóra založeného bývalým poslancem ODS, Václavem Klausem mladším. Na televizi Barrandov řekl, že Klaus nenavrhuje pomoc lidem v dluhových pastech, referendum o vystoupení z EU či nevystupuje proti dávání dávek nepřizpůsobivým a navíc představil spoustu „provařených“ tváří z ODS, ČSSD a TOP 09.

„Určitě nám nebude ubírat voliče,“ je přesvědčen Okamura, podle kterého Trikolóra bude brát voliče od ODS a hnutí ANO. Trikolóru přes všechny své výtky stále vnímá jako možného partnera.

Analytici průzkumu veřejného mínění provedeného společností Kantar to však vidí jinak. Odhadovaná tři procenta hlasů, které by v případných volbách do Sněmovny Trikolóra dostala, dle nich získala právě od voličů SPD, jehož podpora by se tak snížila na 8,5%.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivan Havel: K volbám by se měl dostat jen ten, kdo by prošel testem

20.09.2019 09:36 Pořad Prostor X pro server Reflex.cz si pozval na rozhovor vědce a spisovatele Ivana Miloše Havla,…

To je špatný vtip. Babiš se pustil do ČSSD a Hamáčka v přímém přenosu ČT

20.09.2019 09:19 Jan Hámaček šéf ČSSD žádá předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) o další jednání o situaci ve…

Zeman ztratil paměť? Tvrdil, že Babišovi neudělí abolici. Změnou názoru by…

20.09.2019 09:03 Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra…

Přání smrti, vyhrožování násilím Zemanovi. Ovčáček se pořádně naštval, pak…

20.09.2019 08:51 Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se pořádně naštval. Důvodem byl jeden konkrétní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama