Majetková přiznání politiků: Kdo má největší závazky a kdo nepřiznal, co přiznat měl?

Politici musí do konce června podat své majetkové přiznání. Ze zveřejněných údajů tak lze vyčíst, kdo má jaké příjmy a za co je utrácí. Některé zveřejněné údaje mohou vyvolat úsměv, jiné – zvláště ty neuvedené – mohou být pro politiky pořádnou nepříjemností.

Jaroslav Faltýnek
doporučujeme

Jako každý rok, i tento nebylo pochyb, že rekordmanem, co se týče příjmů, bude druhý nejbohatší muž ČR a současný premiér, Andrej Babiš. Ten si za rok 2018 přišel na více než 100 milionů korun z příjmů z podnikání a investic. Předseda hnutí ANO nicméně přiznal i v kontextu miliónových příjmů absurdně malé částky, např. 95 Kč od Miroslavy Sršňové – Honební společnosti.

Naopak moc úsměvů nevyvolalo majetkové přiznání druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka. Podle magazínu Respekt neuvedl půjčku ve výši 4 miliónů korun, kterou dal svému synovi na rozjezd podnikání ve stavebnictví. Faltýnek se hájí tím, že nevěděl, že půjčku  rodinnému příslušníkovi musí též přiznávat. Podle ministerstva spravedlnosti oznamovací povinnost platí i pro pohledávky, avšak jen ty, jejichž hodnota je alespoň 50 000 Kč a současně spolu s dalšími movitými věcmi v této hodnotě nabytými v tomtéž roce přesáhly částku 500 000 Kč.

Největší závazky z politiků má čestný předseda TOP 09, Karel Schwarzenberg. Ten si vzal úvěr ve výši 45 milionů korun na stavbu domu za 100 milionů, který bude disponovat osmi byty a garáží pro 20 automobilů. Příjmy měl za minulý rok přes 22 miliónu korun.

Úvěry na byty mají i další politici – např. předseda STAN, Vít Rakušan, přestavuje dům za 2,5 milionu korun. Z 80% stavební práce financuje z půjčky. Úvěr na bydlení splácí i předseda KDU-ČSL Marek Výborný a předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Hypotéku má i Ivan Bartoš z České pirátské strany v hodnotě skoro jeden a půl milionu korun. Kromě toho splácí podnikatelský úvěr přes 340 000 korun. Býval konzultantem v oboru informačních technologiích.

Do svatby domu investuje i předseda Tomio Okamura. Ten měl minulý rok příjmy 23 milionů korun, utratil však 12 milionu korun, z větší části na stavbu jeho atypického domu na pražském Březnově. Příznivci SPD na sociálních sítích šířili poplašné zprávy, že se jedná o mešitu.

Kromě bytů poslanci nejčastěji utráceli za auta. Předseda ODS Petr Fiala si např. koupil motorové vozidlo za více než 975 000 korun. Předseda komunistů, Vojtěch Filip, si koupil dvě auta, Škodu Superb a Škodu Rapid za 730 tisíc korun. Filip však vysvětluje, že auta vyšla dráž. „Rapid je koupený zvlášť za 320 tisíc korun a vůz byl financován i za pomoci úvěru 200 tisíc korun,“ uvedl Filip.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do krajských voleb bylo zaregistrováno 205 stran a hnutí

14.08.2020 18:37 Do krajských voleb bylo letos zaregistrováno 205 kandidátních listin stran, hnutí nebo jejich…

Předseda KSČM Filip se nechce omluvit Fajtovi. Kauzu bude řešit odvolací…

14.08.2020 16:03 Předseda KSČM Vojtěch Filip podal odvolání proti červnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1,…

Pithart promluvil o možném zákazu komunistů v roce 1989. Proč k němu…

14.08.2020 13:55 Bývalý předseda vlády a aktivní reprezentant porevolučního Občanského fóra Petr Pithart upozornil,…

MPSV vyplatilo poradcům a advokátům 4,67 milionu korun, v týmu už není…

14.08.2020 13:21 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyplatilo v prvním pololetí letošního roku externím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama