Jak ulevit podnikatelům? MPO má nový plán

Do tří let by se měla snížit administrativní zátěž podnikatelů o 90 opatření, která sami označují za nejvíce zatěžující. Změny by se dotkly několika ministerstev. Jde například o úpravy povinností v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení nebo při statistickém zjišťování. Součástí jsou i práce na vládním návrhu zákona o paušální dani. Vyplývá to z Plánu systémového snížení administrativní zátěže podnikání na období 2019 - 2022, který předkládá vládě ministerstvo průmyslu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Pro letošní rok plánuje materiál, který má ČTK k dispozici, uskutečnit nejvíce opatření - zhruba padesát. Jde například o insolvenční a exekuční řízení, neúměrný počet kontrol, sdílení dat uvnitř státní správy, komplikovanou orientaci v právních předpisech a daně. Propodnikatelské desatero, které ministerstvo připravilo, navrhuje například propojit Registr živnostenského podnikání a Portál občana, aby se zjednodušilo vyřízení nové živnosti on-line včetně registrace k daním a odvodům.

Dokument se zaměřuje i na informační systémy státní správy. Odkazuje se přitom na vládní program Digitální Česko nebo na nedávno spuštěný Právní elektronický systém (PES), který vyvinula Hospodářská komora ČR, aby přehledně podnikatele informoval, jaké povinnosti mají ze zákona plnit.

Mezi příklady opatření pro rok 2020 patří osvobození od soudního poplatku ve výši 1000 Kč za zápis skutečného majitele do Obchodního rejstříku a v roce 2021 by se měly zjednodušit dražby.

Dokument se věnuje rovněž redukci statistického zjišťování a uvádí sedm opatření, která by vedla ke snížení zátěže v této oblasti. Týká se to několika úřadů, například i ministerstva životního prostředí. Vzniknout má jednotná struktura dat o odpadech, která se musí evidovat. Výsledkem má být jeden výkaz, který budou původci odpadů posílat na jedno určené místo. Data pak mají být přístupná všem dotčeným úřadům.

Statistické zjišťování má být podle dokumentu nahrazeno využitím administrativního zdroje ministerstva životního prostředí(ISPOP), píše se v materiálu. Avšak za předpokladu, že sledování dat o produkci a využívání druhotných surovin se zachová v požadovaném rozsahu. Český statistický úřad (ČSÚ) usiluje o maximální snížení zátěže respondentů, uvádí dále.

Ministerstvo životního prostředí se s ČSÚ několik let přelo ohledně statistik komunálního odpadu. Statistici totiž vykazují menší množství odpadu než data MŽP. Na rozporuplné sjednocení dat v dubnu upozornily Hospodářské noviny (HN). MŽP podle HN chtělo po vedení statistického úřadu, aby využíval jen jeho data. Tuto povinnost se chystá také zakotvit v novele zákona o odpadech. HN uvedly, že podle některých expertů a zaměstnanců ČSÚ jde o nepřípustný zásah do nezávislosti úřadu. Protože je nepřijatelné, aby byl úřad závislý na údajích ministerstev, která vedou politici.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výrok o abolici otřásá Českem. O co Zemanovi opravdu jde? Politolog…

20.09.2019 12:54 Aktualizováno Na voliče hnutí ANO by případná prezidentova abolice pro premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 12:08 Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Ozval se Babiš. Podepsal by milost sám pro sebe? Zeman ho moc nepotěšil...

20.09.2019 11:52 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se nechce vyjadřovat k výroku prezidenta Miloše…

Abolice pro Babiše? Prezident lhal, zbavme Zemana prezidentského úřadu,…

20.09.2019 11:33 Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na Tv Barrandov řekl, že pokud by stíhání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama