Další křišťálově čistý kšeft firmy z holdingu premiéra. Politici prskají kvůli nové kauze Babiše

Lidi v Olbramovicích trápí nadměrná tranzitní doprava na přetížené silnici I/3 z Prahy na Tábor trápí. Obci měl kromě připravované trasy D3 ulevit i chystaný obchvat, ministerstvo dopravy k němu ale zrušilo stavební povolení. Ten se ale mnohým nelíbil – mimo jiné i firmě, která provozuje nedaleké Čapí hnízdo.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

Obchvat za téměř půl miliardy dostal stavební povolení v roce 2018. Odvolala se proti němu mimo jiné i společnost Imoba ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Obchvat měl totiž vést kolem Farmy Čapí hnízdo, hluk ze silnice by tak prý mohl rušit hotelové hosty. Právě Imoba přitom tři roky předtím prodala státu pozemky pro obchvat za zvýhodněných podmínek. Podle smlouvy inkasovala od Ředitelství silnic a dálnic 3,7 milionu korun.

Ostře se ke kauze vyjádřil například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Rezort dopravy, ovládaný hnutím ANO vykoupí od Agrofertu pozemky pro stavbu obchvatu za osminásobek ceny. Potom rezort dopravy stavbu obchvatu zruší, protože stavba Agrofertu vadí. Mafiánská, leč “legální” praktika, protože stát dnes patří do holdingu,“ udeřil na firmu premiéra Babiše, která je aktuálně uložena ve svěřeneckém fondu.

Podle něj na to všechno doplatí především obyčejní lidé. „Oči pro pláč zůstanou občanům Olbramovic a řidičům v kolonách, kteří dál budou čekat marně na obchvat. Babišpress jim už nějak vysvětlí, že za to může Kalousek,“ dodal politik.

Kritický je i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Další křišťálově čistý kšeft firmy z holdingu pana premiéra. Společnost Imoba vlastnící Čapí hnízdo prodala státu pozemky pro stavbu obchvatu Olbramovic, aby pak jeho stavbu napadla. Prý by mohl rušit hotelové hosty. A Andrej Babiš by neměl o čem snít, protože by z toho nespal...“ rýpnul si Pospíšil na sociálních sítích.

„Málokterá obec ve Středočeském kraji a celé ČR je zatížena dopravou tak jako Olbramovice. Důvody zrušení stavebního povolení vypadají prapodivně, ale nechci “soudit” bez znalosti detailů. Středočeský kraj musí udělat maximum, aby se začalo rychle stavět. Skopeček.

Ministerstvo dopravy informovalo, že odbor pozemních komunikací přezkoumal přes 60 námitek od sedmi subjektů - 24 jich podala společnost DAVO Corporation, provozující autobazar, další desítky obyvatelé Olbramovic, tři námitky město a jednu firma Imoba, která vlastní Farmu Čapí hnízdo.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Babiše? Premiér prozradil, kdy hodlá odejít z politiky

19.02.2020 22:35 Aktualizováno Pokud hnutí ANO prohraje v parlamentních volbách, jeho předseda a nynější premiér Andrej Babiš…

Vojtěch Filip je po infarktu v nemocnici

19.02.2020 22:35 Aktualizováno Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip měl dnes dopoledne infarkt. Lékaři ve…

Babiš nečeká, že se summit EU dohodne na finančním rámci

19.02.2020 16:58 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) nepředpokládá, že by se tento týden na mimořádném summitu Evropské unie…

Zeman chce promluvit na česko-americkém obchodním fóru

19.02.2020 16:26 Prezident Miloš Zeman promluví na chystaném česko-americkém obchodním fóru. O akci, která má být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama