Zemana by zastavil jen silný premiér, varuje poslankyně Pekarová Adamová

Veřejným prostorem rezonuje plán největší opoziční strany ve Sněmovně ODS na zrušení přímé volby prezidenta. Nicméně další opoziční politické síly nechtějí takovouto změnu. Poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vidí problém spíše v osobnosti Miloše Zemana než ve volbě samotné.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

"S tím, jak prezident Miloš Zeman svou funkci vykonává nejsem spokojena, mnohokrát jsem ho kritizovala a upozorňovala na to, že je to člověk, který nectí žádná pravidla. Nemyslím si však, že viníkem tohoto stavu je samotný způsob volby. Problém je v osobě, charakteru současné hlavy státu. Problém vnímám i v ústavním zakotvení - změnil se způsob volby prezidenta, žádným způsobem to však nebylo nereflektováno v Ústavě (okleštěním či přidáním pravomocí)," napsala na Facebooku místopředsedkyně TOP 09.

Narazila i na problém špatného zakotvení přímé volby v Ústavě, před čímž varovali odborníci a politologové, kteří rovněž upozorňovali, že zavedení přímé volby destabilizuje český politický systém, což se také stalo.

"Na druhou stranu je potřeba říct, že Miloše Zemana by zastavil pouze silný premiér, který by nebyl k jeho ohýbání pravidel lhostejný. Je to člověk bez elementární úcty k Ústavě a jeho cílem není blaho naší země, ale uzurpovat si větší moc, než mu náleží. Typickým příkladem byla jeho úřednická vláda bez důvěry, a dalším výčtem bychom mohli dlouho pokračovat...," vysvětluje Pekarová Adamová příčinu v politické slabosti předsedy vlády, který by měl být hlavní postavou výkonné moci.

Návrat k volbě prezidenta Parlamentem podle poslankyně není řešením, stačí se podívat na příklady v zahraničí. "Vidíme v řadě zemí, kde občané prezidenta volí přímou volbou, že se zvolený dle pravidel svého mandátu chová a žádné problémy to nečiní," všimla si opoziční politička.

"Měnit tak zásadní věc v Ústavě se nemá dvakrát za tak krátkou dobu, to nepovažuji za vhodné. Ostatně zkusme si představit, kdyby prezidenta volil současný Parlament, jak by to dopadlo. S vlivem komunistů a dalších nedemokratických subjektů se nedá očekávat, že by šlo o výrazně lepší hlavu státu," uzavřela své zamyšlení nad úskalím přímé volby hlavy státu Markéta Pekarová Adamová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 14:12 Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

ČSSD nechce ve státním rozpočtu na rok 2021 škrty, priority naznačila i…

07.08.2020 12:06 Vládní sociální demokracie při koaličních jednáních o státním rozpočtu na příští rok nepodpoří…

Česko se chystá na návštěvu Pompea, budou krátkodobá dopravní omezení

07.08.2020 11:24 V souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mikea Pompea nechystá česká policie žádná…

Vláda vůbec není na skutečné krize připravená. Vojtěch už měl být odvolán,…

07.08.2020 10:10 ROZHOVOR - Jak si česká vláda poradila s epidemií koronaviru? Výkon kabinetu premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama