Afghánistán poslal ČR nótu v souvislosti se smrtí vojáků, je v utajovaném režimu

Afghánistán poslal Česku diplomatickou nótu v souvislosti s loňskou smrtí českých vojáků v této asijské zemi. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Podrobnosti nóty podle ní nelze zveřejnit, protože je v utajovaném režimu. Server spojuje nótu se zásahem českých a amerických vojáků proti komplicům atentátníka, který v srpnu připravil o život trojici českých vojáků.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Speciál s ostatky vojáků přistál na Ruzyni, doprovodily ho gripeny (8. srpna 2018)
doporučujeme

"Můžeme potvrdit, že MZV obdrželo nótu z afghánské strany. Její obsah však nemůžeme komentovat, protože je v klasifikovaném režimu. Informace v tuto chvíli vyhodnocujeme a na nótu budeme reagovat. Nóta se týká událostí souvisejících se smrtí českých vojáků v Afghánistánu, dorazila začátkem června tohoto roku," napsala ČTK Štíchová.

Podle serveru iRozhlas.cz vzniká odpověď na nótu ve spolupráci s ministerstvem obrany.

Česká armáda se v druhé polovině loňského roku musela v Afghánistánu vypořádat s několika útoky. V srpnu zemřeli tři čeští vojáci poté, co se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný atentátník. V říjnu pak na spojeneckou hlídku zaútočili atentátníci automobilem naloženým výbušninami, zraněno bylo pět českých vojáků. Nedlouho poté afghánský voják na vojenské základně zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku.

Podle médií po prvním útoku česká armáda ve spolupráci se spojenci zaútočila na spolupracovníky atentátníka. Podle některých informací bylo několik lidí zadrženo a jeden zabit, podle České televize bylo mrtvých více. Armáda akci nepotvrdila. O českých vojácích se v médiích mluvilo i v souvislosti se smrtí Procházky.

List New York Times (NYT) v listopadu napsal o údajném vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití afghánského vojáka podezřelého ze smrti českého psovoda. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odmítl, že by čeští vojáci měli na jeho smrti vinu.

ČR má v Afghánistánu aktuálně 345 vojáků. V bojích v této zemi dosud zahynulo 14 českých vojáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KDU-ČSL volí místopředsedy. Kandidátů je sedm, tři budou mít smůlu

25.01.2020 15:01 Do čtyř pozic řadových místopředsedů KDU-ČSL kandiduje na dnešním mimořádném volebním sjezdu v…

Kdo bude krýt Jurečkovi záda? Volí se 1. místopředseda KDU-ČSL

25.01.2020 14:56 Aktualizováno První místopředsedkyní KDU-ČSL zůstává senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou a…

Okamurova SPD chce změny v kalendáři. 15. březen má být památný den

25.01.2020 14:15 Poslanci SPD chtějí uzákonit 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým…

Jurečka dostává gratulace. Opozice nabízí spolupráci, nový šéf lidovců se…

25.01.2020 14:01 Aktualizováno Opoziční politici gratulovali Marianu Jurečkovi k dnešnímu zvolení novým předsedou KDU-ČSL po Marku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama