Babiš dorazil na Hrad, se Zemanem bude opět řešit odvolání Staňka

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil na Pražský hrad na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Budou jednat o odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Zeman nepřijal Staňkovu demisi a dosud nevyhověl ani Babišově žádosti o odvolání ministra, což hlava státu podle ústavy učinit musí. Předseda vlády chce spor řešit diplomaticky.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Babiš přijel na Hrad zhruba v 16:45, tedy čtvrthodinu před plánovaným začátkem schůzky. Společně s dcerou Vivien šli do katedrály svatého Víta a prošli nádvořím. Zeman ještě před Babišem od 16:00 přijal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

Zeman přijal kvůli situaci na ministerstvu kultury Babiše a vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka před týdnem na zámku v Lánech, schůzka ale další posun nepřinesla. Hamáček poté uvedl, že pokud by sociální demokracie nemohla rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu, neměla by její účast ve vládě smysl. Babiš se tak pokusí znovu Zemana přesvědčit, aby žádosti ČSSD na odvolání Staňka vyhověl.

Předsednictvo hnutí ANO ve středu večer dospělo k závěru, že prezident by měl akceptovat požadavek na odvolání ministra Staňka a následně jmenovat kandidáta, kterého sociální demokracie navrhne. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že hnutí podporuje smírné řešení krize. Babiš členům vedení podle něho naznačil možné cesty k řešení, možnost výměny ministerstev mezi koaličními stranami mezi nimi není.

V pátek se Zeman sejde v Lánech s Hamáčkem a Staňkem. ČSSD chce v návaznosti na to řešit situaci v pondělí na jednání předsednictva strany.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátorský klub STAN jde po Zemanovi, většina členů ústavní žalobu podpoří

24.07.2019 10:36 Nejpočetnější senátorský klub Starostů a nezávislých valnou většinou podpoří ústavní žalobu na…

Kubera udeřil: Zeman musí jmenovat do vlády i Ferdu Mravence, jinak...

24.07.2019 09:28 Aktualizováno Dnes budou senátoři projednávat žalobu na prezidenta Miloše Zemana, důvod k podání žaloby vidí i…

Dohra kauzy "Rudánku, utři si bradu od mlíka": Babiš se pořádně naštval na…

24.07.2019 09:26 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se rozezlil kvůli svému hnutí. Spouštěčem jeho nelibosti byla velmi tvrdá…

Vzpomínáte? Byl jste tehdy dost pod parou! Kalousek se drsně pohádal s…

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Miroslav Kalousek se dostal do konfliktu na sociálních sítích s bývalým ministrem kultury Danielem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama