Ministr Havlíček dál kryje Babiše: Úřad Agrofertu peníze nevyplácí, tvrdí

Ministerstvo průmyslu a obchodu schválilo od účinnosti zákona o střetu zájmů jeden projekt pro skupinu Agrofert, o proplacení dotace dosud holding nepožádal. Žádost o platbu by mohla přijít příští rok, ministerstvo by ji posoudilo a projekt by byl pozastaven. Vyplynulo to z vyjádření ministra Karla Havlíčka (za ANO) při dnešních sněmovních interpelacích.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Karel Havlíček
doporučujeme

"Neproplácí se už od prosince minulého roku. Tvrzení, že se proplácí, není pravdivé," řekl Havlíček na dotazy Věry Kovářové (STAN) a Martina Jiránka (Piráti). Schválený projekt skupiny je podle něho v hodnotě do 50 milionů korun.

Havlíček podotkl, že ministerstvo vyplácí peníze až následně. Pro platbu jsou podstatné skutečnosti z doby žádosti a schválení projektu. Nyní ministerstvo vyplácí podle Havlíčka zhruba tři roky staré projekty. Z jeho vyjádření vyplynulo, že poslední peníze skupině Agrofert ministerstvo poslalo loni prosinci, přičemž se jednalo o projekt schválený v době před účinnosti zákona o střetu zájmů.

"Nelze plošně přestat proplácet případné žádosti o platbu, aniž by nedošlo k individuálnímu posouzení v každém jednotlivém případě," zdůraznil Havlíček. K plošnému zastavení plateb by ministerstvo mohlo přistoupit potom, co by zjistilo větší množství individuálních chyb.

K preventivní stopce přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co do Česka dorazily předběžné závěry auditů Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů v souvislosti s holdingem Agrofert je. Babiš v souvislosti se zákonem o střetu zájmů vložil skupinu do svěřenských fondů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát se chystá na Zemana, kluby ODS a STAN podpoří ústavní žalobu

24.07.2019 11:19 Aktualizováno Nejpočetnější senátorské kluby Starostů a nezávislých (STAN) a ODS většinou podpoří ústavní žalobu…

Zeman napíná celé Česko. Skončí spor o ministra kultury už dnes?

24.07.2019 11:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že problém s výměnou ministra kultury se vyřeší dnes na…

Kubera udeřil: Zeman musí jmenovat do vlády i Ferdu Mravence, jinak...

24.07.2019 09:28 Aktualizováno Dnes budou senátoři projednávat žalobu na prezidenta Miloše Zemana, důvod k podání žaloby vidí i…

Dohra kauzy "Rudánku, utři si bradu od mlíka": Babiš se pořádně naštval na…

24.07.2019 09:26 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se rozezlil kvůli svému hnutí. Spouštěčem jeho nelibosti byla velmi tvrdá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama