Výsledek jednání Babiše se Zemanem, uvidíme příští týden, vzkázal premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní schůzce na Pražském hradě informoval prezidenta Miloše Zemana, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Předseda vlády doufá v to, že výměna v čele ministerstva kultury, kterou požaduje koaliční ČSSD a podmiňuje jí setrvání v menšinové vládě, bude vyřešena nejpozději příští týden. Babiš se setká s vicepremiérem a předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem ještě před jeho schůzkou se Zemanem, která se koná v pátek od 15:00 na zámku v Lánech a které se zúčastní i ministr kultury Antonín Staňek (ČSSD).

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Já jsem vysvětil panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval. Pan prezident samozřejmě má svůj názor na pana Staňka a na pana (Michala) Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post. Což samozřejmě můžu s ním souhlasit, na druhé straně jsem pana prezidenta informoval o tom, že skutečně chci dodržovat koaliční smlouvu, že je potřeba tento problém vyřešit," řekl Babiš novinářům. Šmarda podle něj není ideálním kandidátem na ministra, protože nikdy v kultuře nedělal. "Ale respektuji, že je to nominant sociální demokracie, a postupuji podle koaliční smlouvy," doplnil premiér.

S Hamáčkem už Babiš krátce hovořil a setká se s ním i před jeho schůzkou v Lánech. "Pan premiér mě telefonicky informoval o výsledcích schůzky na Hradě. Setkáme se spolu zítra (v pátek) během dne před mou schůzkou s panem prezidentem," potvrdil na dotaz ČTK Hamáček.

Rozhodující podle Babiše také bude, jak se zachová sociální demokracie po pondělním jednání svého předsednictva, které má rozhodnout o dalším postupu ČSSD. Babiš také zopakoval, že kompetenční žalobu na prezidenta podávat nebude, protože by podle něj nic neřešila. "Chci to řešit kompromisem," dodal.

Sociální demokracie požaduje, aby na ministerstvu Staňka nahradil právě místopředseda strany Šmarda. Zeman Staňkovu demisi nepřijal a dosud nevyhověl ani Babišově žádosti o odvolání ministra, což hlava státu podle ústavy učinit musí. Babiš se nedomnívá, že prezident postupuje proti ústavě. Zeman podle něj zatím neřekl definitivní stanovisko a nemá žádnou lhůtu. Podle ústavních právníků by ale měla hlava státu postupovat bez zbytečného odkladu.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátorský klub STAN jde po Zemanovi, většina členů ústavní žalobu podpoří

24.07.2019 10:36 Nejpočetnější senátorský klub Starostů a nezávislých valnou většinou podpoří ústavní žalobu na…

Kubera udeřil: Zeman musí jmenovat do vlády i Ferdu Mravence, jinak...

24.07.2019 09:28 Aktualizováno Dnes budou senátoři projednávat žalobu na prezidenta Miloše Zemana, důvod k podání žaloby vidí i…

Dohra kauzy "Rudánku, utři si bradu od mlíka": Babiš se pořádně naštval na…

24.07.2019 09:26 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se rozezlil kvůli svému hnutí. Spouštěčem jeho nelibosti byla velmi tvrdá…

Vzpomínáte? Byl jste tehdy dost pod parou! Kalousek se drsně pohádal s…

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Miroslav Kalousek se dostal do konfliktu na sociálních sítích s bývalým ministrem kultury Danielem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama