Digitalizace ČR vázne. E-systém tvorby zákonů má být spuštěn až od roku 2022

Elektronický systém tvorby zákonů bude plně zaveden zřejmě až od roku 2022, tedy s dvouletým odkladem proti původním plánům. V novele příslušného zákona to dnes schválila Sněmovna. Od příštího roku by měl být systém jen v testovacím provozu. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Přidejte svůj názor

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda předpokládala jen roční odklad zavedení elektronického systému tvorby zákonů. Dvouletý posun dolní komora podpořila na návrh ústavně-právního výboru.

Zavedení elektronické podoby Sbírky zákonů a systému tvorby zákonů schválil Parlament v polovině roku 2016. Plné spuštění bylo naplánováno na počátek příštího roku. Senát ale navazující změny zákonů neprojednal s cílem přimět Sněmovnu k tomu, aby horní komoře změnou ústavy prodloužila měsíční lhůtu k projednávání zákonů na dvojnásobek, čemuž poslanci nevyhověli.

Vláda proto musela předložit balíček doprovodných změn zákonů znovu. Dnes z něj vyňala na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) novely těch zákonů, u nichž je nutný souhlas Sněmovny i Senátu a na něž se zároveň nevztahuje měsíční lhůta pro senátní projednání. Jde o jednací řád horní komory a o volební zákony. Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) podotkl, že protože se našla shoda se Senátem, v horní komoře se teoreticky bude stále pracovat s papírem.

Sněmovna podpořila také pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), Jakuba Michálka (Piráti), Zuzany Ožanové a Věry Procházkové (obě ANO), podle kterého bude součástí návrhu nového zákona seznam povinností, které by přinesl. Seznam ve formě tabulky by obsahoval i přehled sankcí hrozících při jejich neplnění a přehled rušených povinností. Cílem je, aby se lidé včetně třeba podnikatelů snadněji orientovali v právních předpisech. Občanští demokraté Benda a Martin Kupka navíc uspěli s úpravou, podle níž by právní předpisy nabývaly účinnosti kromě případů naléhavého obecného zájmu vždy od ledna, nebo od července.

Elektronická Sbírka zákonů má zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Nyní zaváděné změny mají usnadnit a zlepšit přípravu zákonů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se…

16.07.2019 17:07 Aktualizováno Regionální představitelé sociální demokracie, které dnes oslovila ČTK, jsou většinou spokojeni s…

Práskač Zdechovský žaluje na Česko v EU? Hlupáky ze sebe dělat nenecháme,…

16.07.2019 14:06 Aktualizováno Jak jsme vás již informovali, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že zdanění…

Zeman hodlá vyštvat ČSSD z vlády? Spor o ministra kultury se ještě může…

16.07.2019 13:08 Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír…

Vládní spor ještě nekončí? Babiš a Hamáček se společně vydají za Zemanem

16.07.2019 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček společně požádali o schůzku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama