Klaus měl pravdu? Bývalý prezident předpověděl současné problémy přímo voleného prezidenta

Bývalý prezident a první premiér samostatné České republiky Václav Klaus byl před zavedením přímé volby prezidenta proti. Jeho bývalý kancléř Jiří Weigel publikoval Klausův dopis, kterým před přímou volbou varoval a předpověděl určité problémy s nimiž se současná politická scéna potýká.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

 „V celé historii naší moderní demokracie je náš stát parlamentní, nikoliv prezidentskou republikou, v níž je jasně vymezena dělba moci mezi moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Z této tradice vychází i dnešní Ústava České republiky. Primární legitimitu odvozenou od vůle lidu projevenou ve svobodných volbách má Parlament. Odpovědnost za výkonnou moc náleží vládě, která je Parlamentu odpovědna. Prezident republiky je součástí moci výkonné, logicky i ústavně je tak vázán ve výkonu své funkce na vládu, která nese hlavní zodpovědnost za správu státu,“ napsal na úvod své výhrady k přímé volbě Klaus v roce 2011.

Problém české politiky tehdejší prezident spatřoval v politické nestabilitě. „Dlouhodobým problémem České republiky jsou slabé vlády, které nemají dostatečnou parlamentní oporu pro provádění konsistentního vládního programu, volatilní a heterogenní vládní koalice vedoucí permanentní předvolební kampaň, která vylučuje realizaci promyšleného a konsistentního vládního programu, respektive reforem, které široká veřejnost i odborníci považují za nezbytné,“ představil své vidění tehdejší situace, která se od současné takřka neliší.

„Přímá volba prezidenta znamená další plnohodnotné všeobecné volby s miliardovým nákladem a termíny, které nás uvrhnou spolu se sérií dalších voleb (po Poslanecké sněmovny, Senátu, krajů, obecních zastupitelstev, Europarlamentu) do permanentního volebního kolotoče. Klaďme si otázku, zda permanentní překrývající se volební cykly společnost stabilizují a vedou kupředu,“ upozorňoval Klaus na současnou situaci, kdy se k volbám chodí i několikrát za rok.

Otazníky v prezidentských volbách budí sponzorství kampaně jednotlivých kandidátů. Do problémů se svého času kvůli financování kampaně dostal neúspěšný kandidát Jan Fischer. Otazníky vzbudilo i financování kampaně Miloše Zemana, který údajně žádnou kampaň neměl, přestože celá země byla zaplavena plakáty a billboardy.

„Kandidáti v přímých prezidentských volbách budou konfrontováni s potřebou značných prostředků na vedení celostátní volební kampaně. Nejde tedy pouze o náklad na vlastní volby, ale i náklady na volební kampaň, které půjdou za kandidáty, budou je činit závislými na poskytovatelích potřebných zdrojů a budou potenciálně zpochybňovat jejich nezávislost a svobodu rozhodování, pokud ve volbách uspějí,“ předpovídal před 8 lety Klaus.

K současné vládní krizi se hodí i jedno ze závěrečných Klausových konstatování v textu. „Omezíme-li naši ochotu zasáhnout do Ústavy pouze u volby prezidenta, vyhovíme možná krátkodobě populárním náladám u veřejnosti, ale dále zkomplikujeme vládnutí v naší zemi.“

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Hamáček vyzval Řecko, aby poskytlo seznam konkrétních sirotků

13.11.2019 17:08 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vyzval Řecko, aby poskytlo seznam 40 konkrétních dětí bez…

Odejde Zimola z ČSSD? Kvůli novému hnutí Změna 2020 je dusno

13.11.2019 17:00 Aktualizováno Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola nehodlá opustit stranu ani přesto, že předseda sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama