Klaus měl pravdu? Bývalý prezident předpověděl současné problémy přímo voleného prezidenta

Bývalý prezident a první premiér samostatné České republiky Václav Klaus byl před zavedením přímé volby prezidenta proti. Jeho bývalý kancléř Jiří Weigel publikoval Klausův dopis, kterým před přímou volbou varoval a předpověděl určité problémy s nimiž se současná politická scéna potýká.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

 „V celé historii naší moderní demokracie je náš stát parlamentní, nikoliv prezidentskou republikou, v níž je jasně vymezena dělba moci mezi moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Z této tradice vychází i dnešní Ústava České republiky. Primární legitimitu odvozenou od vůle lidu projevenou ve svobodných volbách má Parlament. Odpovědnost za výkonnou moc náleží vládě, která je Parlamentu odpovědna. Prezident republiky je součástí moci výkonné, logicky i ústavně je tak vázán ve výkonu své funkce na vládu, která nese hlavní zodpovědnost za správu státu,“ napsal na úvod své výhrady k přímé volbě Klaus v roce 2011.

Problém české politiky tehdejší prezident spatřoval v politické nestabilitě. „Dlouhodobým problémem České republiky jsou slabé vlády, které nemají dostatečnou parlamentní oporu pro provádění konsistentního vládního programu, volatilní a heterogenní vládní koalice vedoucí permanentní předvolební kampaň, která vylučuje realizaci promyšleného a konsistentního vládního programu, respektive reforem, které široká veřejnost i odborníci považují za nezbytné,“ představil své vidění tehdejší situace, která se od současné takřka neliší.

„Přímá volba prezidenta znamená další plnohodnotné všeobecné volby s miliardovým nákladem a termíny, které nás uvrhnou spolu se sérií dalších voleb (po Poslanecké sněmovny, Senátu, krajů, obecních zastupitelstev, Europarlamentu) do permanentního volebního kolotoče. Klaďme si otázku, zda permanentní překrývající se volební cykly společnost stabilizují a vedou kupředu,“ upozorňoval Klaus na současnou situaci, kdy se k volbám chodí i několikrát za rok.

Otazníky v prezidentských volbách budí sponzorství kampaně jednotlivých kandidátů. Do problémů se svého času kvůli financování kampaně dostal neúspěšný kandidát Jan Fischer. Otazníky vzbudilo i financování kampaně Miloše Zemana, který údajně žádnou kampaň neměl, přestože celá země byla zaplavena plakáty a billboardy.

„Kandidáti v přímých prezidentských volbách budou konfrontováni s potřebou značných prostředků na vedení celostátní volební kampaně. Nejde tedy pouze o náklad na vlastní volby, ale i náklady na volební kampaň, které půjdou za kandidáty, budou je činit závislými na poskytovatelích potřebných zdrojů a budou potenciálně zpochybňovat jejich nezávislost a svobodu rozhodování, pokud ve volbách uspějí,“ předpovídal před 8 lety Klaus.

K současné vládní krizi se hodí i jedno ze závěrečných Klausových konstatování v textu. „Omezíme-li naši ochotu zasáhnout do Ústavy pouze u volby prezidenta, vyhovíme možná krátkodobě populárním náladám u veřejnosti, ale dále zkomplikujeme vládnutí v naší zemi.“

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti dali košem STAN, do předvolebního bloku nejdou

21.07.2019 11:41 Piráti nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran, o kterém hovořil…

ODS chce porazit hnutí ANO. Zvažuje nový velký plán

21.07.2019 10:21 Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami…

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Kraje budou mít miliardu na sociální služby 29. července, chybí ještě…

19.07.2019 14:38 Schválenou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama