Paroubek radí ČSSD: Ministrům vystavil vysvědčení a řekl, jak na Zemana

Expremiér Jiří Paroubek neztrácí zájem o osud vládní ČSSD. Ve svém pravidelném blogu vystavil vysvědčení odcházejícímu ministrovi Antonínu Staňkovi i jeho kolegovi Tomáši Petříčkovi. Sociálním demokratům také radí, jak jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Jiří Paroubek
doporučujeme

V barvách sociální demokracie se loni neúspěšně pokoušel o návrat do nejvyšší politiky, přesto někdejší předseda strany Jiří Paroubek na stranu nezanevřel a snaží se radit jejím vrcholným představitelům, jak se vypořádat se současnou žalostnou situací.

ČSSD je uprostřed vládní krize kolem odkládaného odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Jemu i dalším ministrům vystavil Paroubek vysvědčení ve svém blogu pro server Aktuálně.cz, v němž popisuje možná východiska sociální demokracie z nynějších problémů.

Expremiér radí straně, aby se vrátila k principiální politice pro lidi, přestala s klientelismem a obměnila tým ministrů o zajímavé osobnosti. „Petříčka nebere nikdo vážně, v parlamentu dokáže maximálně tak překoktat projevy, které mu sepíší jeho poradci. Šmarda na to nemá, aby dělal úspěšně ministra kultury. A Staňka zničili vlastní lidé,“ tvrdí Paroubek.

Podle něj je potřeba inovovat program strany klidně tím způsobem, že se sociální demokraté podívají do kuchyně úspěšných zahraničních levicových stran. Bývalý předseda také ČSSD radí, aby vytvořila nové odborné a marketingové zázemí, které se opře o PR firmy.

Jak ovšem ukazuje současná vládní krize, naprosto klíčovou věcí je vztah sociální demokracie s prezidentem Milošem Zemanem, který protahuje odvolání ministra Staňka. Uvědomuje si to i Paroubek, podle kterého je nutné najít s hlavou státu společnou řeč.

„Ať se to komu v ČSSD líbí nebo nelíbí, prezident je v současnosti vnímán levicovými voliči jako jejich daleko nejsilnější představitel. Je potřeba zastavit stupidní a zbytečné útoky na něj, které odrazují další voliče od volby ČSSD,“ píše expremiér ve svém blogu.

„Nazval bych tento přístup jako metodu čert a Káča. Káča se čerta drží, dokud je to potřeba a ve stejné pozici je sociální demokracie dnes ve vztahu k prezidentu Zemanovi. To ovšem vyžaduje, aby v čele strany byly takové osobnosti, které bude Miloš Zeman brát vážně,“ nepřímo vyzval Paroubek k obměně vedení sociální demokracie.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chtějí Babiše zabít? Otevřená zpověď premiéra: Jsem hovado

09.12.2019 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš přiznal, že jsou lidé, kteří si přejí, aby zemřel. Dodal, že tím nemyslí pouze…

Babiš prozradil datum zveřejnění Národního investičního plánu

09.12.2019 21:37 Národní investiční plán představí vláda příští pondělí 16. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) to…

Petříček kriticky o EU. Na mezinárodním poli musí být efektivnější

09.12.2019 19:01 Aktualizováno Země Evropské unie by měly aktivněji a účinněji používat společnou zahraniční politiku, aby dodaly…

Greenpeace poslali vzkaz Babišovi, promítli ho na Úřad vlády

09.12.2019 18:06 Vzkaz požadující, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama