V TOP 09 to vře: Czernin má podporu „otců zakladatelů“, Pospíšil vyčkává

V TOP 09 to před podzimním sněmem, na kterém si parlamentní strana zvolí předsedu, vře. Zatímco senátor Tomáš Czernin se do boje přihlásil, Jiří Pospíšil vyčkává. Mohou za to výroky otců zakladatelů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska?

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Jiří Pospíšil na předloňském sněmu TOP 09
doporučujeme

Senátor Tomáš Czernin ve víkendovém rozhovoru pro Blesk Zprávy potvrdil, že v listopadu hodlá kandidovat na předsedu opoziční TOP 09. Serveru mimo jiné řekl, že straně podle jeho názoru začal chcípat motor. Současný šéf Jiří Pospíšil podle něj splnil svou roli, přesto se domnívá, že předseda musí straně věnovat více času.

Očekává se, že europoslanec a pražský zastupitel Pospíšil se na podzim s Czerninem o vedoucí post utká, už předem ale ztrácí podporu významných členů strany. Otcové zakladatelé a někdejší předsedové TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek mají pro jeho vyzyvatele ze Senátu jen slova obdivu.

„Udělalo na mě hluboký dojem, jak dobyl svůj senátní mandát. Překvapilo mě, jak tam v kraji je opravdu oblíbený. Jisté nadání na to má. Uvidíme, bude sněm, jaký program on představí, jaký program představí předseda Pospíšil. Uvidíme,“ řekl Blesk Zprávám Schwarzenberg, který Czernina zná dlouhá desetiletí.

Ještě výrazněji mu podporu vyjadřuje někdejší ministr financí, který senátora považuje za obdivuhodnou osobnost a úspěšného politika. „Je to člověk s mimořádným životním příběhem, který prokazuje, že on hodnoty TOP 09 má nejenom v sobě a v srdci, ale že je také žije. Jeho vize udělat moderní program pro postbabišovskou dobu, který by překonal tu dobu stagnace, za kterou odpovídá tato vláda, mě velmi oslovil. Pevně věřím, že osloví i voliče.“

Kalousek dokonce serveru přiznal, že Czernina přesvědčoval ke kandidatuře už před dvěma lety. „Říkal jsem mu, že podle mého názoru by byl ideální kandidát on,“ svěřil se Pospíšilův předchůdce v čele TOP 09.

I to jsou nejspíš důvody, proč současný předseda strany s oznámením kandidatury vyčkává, ač Czerninovu kandidaturu na veřejnosti kvituje. Jde prý o důkaz toho, že TOP 09 je zdravá a sebevědomá strana. Sám se přesto rozhodne až koncem léta, dodal však, že má na kandidaturu právo.

„Já jsem do médií jasně řekl, že vzhledem k výsledku, kterého jsem dosáhnul v těch pražských volbách a i evropských volbách, že mám morální právo kandidovat na nějakou z vedoucích funkcí v TOP 09,“ konstatoval pro Blesk Zprávy.

Loading...
Vstupte do diskuze (82)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Robejškovi Realisté definitivně končí

22.07.2019 18:59 Většina členů politického uskupení Realisté dnes rozhodla o ukončení činnosti strany. ČTK o tom…

Pád exministra Havlíčka pokračuje, končí i jako náměstek svého jmenovce

22.07.2019 16:57 Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) končí jako náměstek současného ministra…

Babiš vyjádřil podporu kontroverznímu hnutí. A na sociálních sítích…

22.07.2019 16:45 Premiér Andrej Babiš na svém twitterovém účtu zveřejnil podporu prorodinné politice Hnutí pro život…

„Parchanti, kterým jde jen o moc.“ Šmarda tvrdě účtuje s ČSSD i ANO

22.07.2019 15:00 Kandidát ČSSD na ministra kultury, Michal Šmarda, se na svém facebookovém účtu poměrně tvrdě pustil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama