Europoslanec Zdechovský žaluje na Česko v Bruselu. vadí mu zdanění církví

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se domnívá, že zdanění církevních restitucí je po právní stránce přinejmenším sporné. Po prázdninách proto chce poslat podnět Evropské komisi, aby přezkoumala, zda Česká republika neporušuje principy právního státu.

Přidejte svůj názor 274 komentářů

Tomáš Zdechovský
doporučujeme

Poslanecká sněmovna v dubnu přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Tak definitivně rozhodla, že církve mají platit daň z náhrad od státu. Senátoři sice označovali zdanění náhrad za protiústavní, většinu poslanců ale nepřesvědčili. Sněmovna potvrdila takzvané zdanění církevních restitucí hlasy 114 ze 181 přítomných poslanců, proti jich bylo 57.

O měsíc později lidovci oznámili, že mají podpisy 42 senátorů pod stížností proti zdanění náhrad za restituce. Problémem by se mohla zabývat i Evropská komise. Podnět k tomu chce dát lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Dodatečným zdaněním náhrad vyplácených církvím namísto majetku, který nemohou restituovat, podle něj porušil český stát smlouvy, které s církvemi uzavřel.

„Když se státu tyto smlouvy nepodařilo změnit po dobrém, rozhodl se zneužít své oprávnění vydávat zákony a náhrady církvím zdanil zákonem. Tak se ale právní stát nechová. Právní systém a důvěra v právo se tím v České republice nutně znevěrohodnily pro všechny investory, kteří mají s českým státem uzavřenou nějakou smlouvu. Ti teď neví, zda stát příštím zákonem neobejde právě jejich smlouvu,“ uvedl Zdechovský v rozhovoru pro Českou justici. Česko tak podle něj jednostranně změnilo pravidla hry v jejím průběhu.

Europoslanec očekává, že Evropská komise začne na základě jeho podnětu věc prošetřovat podobně, jako se dříve zabývala třeba polskou justiční reformou. „Právníci, kteří pro mne podnět i právní rozbory vypracovali, pevně věří, že se Evropská komise mým podnětem zabývat bude,“ dodal Zdechovský.

Loading...
Vstupte do diskuze (274)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Lidé mají až po krk koblih." Výborný se otřel o Babiše, vyzdvihl rodinu

25.01.2020 10:37 Politika KDU-ČSL se musí podle končícího předsedy Marka Výborného soustředit na rodiny a jejich…

Souboj o post šéfa KDU-ČSL bude dramatičtější. Objevil se čtvrtý kandidát

25.01.2020 10:21 Mezi navrhovanými kandidáty na předsedu KDU-ČSL je vedle šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Jana…

Překvapení na sjezdu KDU-ČSL: Všichni členové předsednictva rezignovali

25.01.2020 10:12 Všichni členové předsednictva KDU-ČSL na dnešním mimořádném sjezdu rezignovali na své funkce.…

Začal mimořádný sjezd KDU-ČSL, zvolí nového předsedu

25.01.2020 09:54 Českou a evropskou hymnou začal dnes v Praze mimořádný volební sjezd KDU-ČSL. Na předsedu po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama