Rána Babišovi: Vlivný člen prozradil, co se děje za jeho zády v ANO

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) se netají tím, že na současnou politiku hnutí ANO se nedívá příliš příznivě. Vadí mu změna voličské základny hnutí i s tím související typy mediální komunikace premiéra a předsedy ANO, Andreje Babiše. V rozhovoru pro Pořad X. uvedl, že je připraven v politice skončit, pokud bude překročena „červená linie“. To by měla být vládní koalice ANO a hnutí SPD.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Tomáš Macura
doporučujeme

Protibabišovské demonstrace, které spolek Milion chvilek pro demokracii proti premiérovi pořádá od dubna, Macura považuje za poměrně pozitivní znak v tom smyslu, že ukazují, že společnost není „apatická.“ Nicméně, ačkoliv je dle něj „fajn“, že lidé jsou ochotní vyslovit svůj názor, není mu příjemný jejich obsah, protože v podstatě se demonstruje i proti němu.

Macura si všiml, že těch demonstrací v Ostravě se zúčastnili i jeho známí, přátelé a lidé, kteří jej před tím podporovali na jeho mítincích. Z toho důvodu doporučuje Babišovi, aby s demonstranty vedl dialog. Babiš se však k tomu příliš nemá. „V tom se s premiérem hodně lišíme,“ přiznává Macura, že jejich postoj k demonstracím je jiný.

Ostravský primátor též nesouzní s současnou mediální komunikací Babiše, např. v uplynulých volbách do Evropského parlamentu, kdy volební kampaň ANO vykreslovalo EU spíše negativně. Macura naznačuje, že to je dáno zaměřením hnutí na odlišného voliče než tomu bylo v minulosti. Tato proměna politických preferencí Macuru „tíží.“

„Už to není progresivně uvažující představitel střední třídy, který přemýšlí nad tím, co bude se zemí za deset, dvacet a třicet let. Nyní to jsou starší levicově orientovaní občané. Neříkám, že to jsou horší voliči, ale jsou prostě jiní než v minulosti,“ upozorňuje Macura.

Za názornou ilustraci této proměny hnutí lze ilustrovat i evropskými médii hojně citovaný výrok, kterým Babiš odsoudil formulaci o dosažení o dosažení emisní neutrality do roku 2050 na červnovém summitu EU. „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok padesát, jenom proto, že je tu teď taková klima atmosféra,“ prohlásil Babiš. Česko spolu s Polskem, Maďarskem a Estonskem nakonec zabránilo přijetí závěru, jenž měl členské země vyzvat k dosažení emisní neutrality k roku 2050.

Macura s takovýmto postojem k globálnímu oteplování zásadně nesouhlasí. Přesto Babiše brání s tím, že si to premiér možná ve skutečnosti nemyslí a že to pronesl v jistém kontextu, z kterého byl výrok vytržen. Podle Macury by bylo zvláštní, aby autor knihy „O čem sním, když náhodou spím“, nemyslel na budoucnost.

Ostravský primátor tvrdí, že se vůči Babišovi snaží být „konstruktivně kritický“ a nechce být tím, kdo by premiéra „podrazil“. Má však jistou „červenou linii“, za kterou by nechtěl a nemohl jít. Ačkoliv nechtěl o ní říci příliš podrobností, uvedl, že by to byla např. vládní koalice ANO s hnutím SPD.

O této koalici se začalo spekulovat poté, co ČSSD pohrozila odchodem z vlády. Babiš nicméně tvrdí, že s SPD do vlády nechce. Koalici vylučuje i předseda SPD, Tomio Okamura, který říká, že SPD nepůjde do vlády s trestně stíhaným premiérem.

Ačkoliv Macura by v případě překročení červené linie v politice mohl skončit dříve, tvrdí, že po třech letech, kterému mu zbývají k vypršení jeho primátorského mandátu, by chtěl tak jako tak v politice skončit.

Macura kandidovat jako nestraník za ANO na primátora Ostravy už v roce 2014. Primátorem se nakonec stal. Svůj mandát obhájil i v roce 2018. V roce 2017 se stal členem hnutí. V roce 2019 se neúspěšně kandidoval na pozici místopředsedy. Nakonec se stal alespoň členem předsednictva hnutí.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 10:55 Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama